15.06.2017

ARON DOMŻAŁA NA WŁOSKICH SZUTRACH

  • Drugi wspólny start załogi Aron Domżała – Maciej Marton
  • Czterech polskich kierowców w stawce
  • Walka o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata FIA

Po trzech długich rajdach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i Kazachstanie, w sezonie Pucharu Świata przyszedł czas na serię krótkich, trzydniowych zawodów. Na starcie Italian Baja zobaczymy czterech polskich kierowców, a wśród nich Arona Domżałę w Toyocie Hilux, który po raz drugi wystartuje z Maciejem Martonem na fotelu pilota.

 

 

Włochy, Hiszpania, Węgry i Polska - to cztery najbliższe rundy rywalizacji o prymat w świecie cross-country. Przed rokiem, we Włoszech, Aron Domżała startował Polarisem w klasie T3, więc choć zna specyfikę tras, teraz zmierzy się z nimi w zupełnie innym, znacznie mocniejszym i szybszym samochodzie.

- W tym roku po tak szybkich drogach jeździliśmy tylko w pierwszej rundzie. Tutaj jednak trasa będzie dużo bardziej techniczna niż w Rosji, ponieważ nie będziemy mieć band, które mimo wszystko ułatwiają utrzymanie toru jazdy. We Włoszech każdy błąd będzie dużo bardziej kosztowny. Co więcej rajd jest krótki, więc nie ma miejsca na pomyłkę. Każdy kapeć i kilka minut straty eliminuje z walki o zwycięstwo – mówił Domżała.

Młody kierowca zaczynał swoją sportową karierę w rajdach płaskich, więc na szutrowych trasach Italian Baja, powinien czuć się całkiem dobrze. - Rzeczywiście do takiego podłoża byłem przyzwyczajony, ale od dwóch lat jeżdżę cross-country, więc można powiedzieć, że teraz to pustynia zaczyna być moim terenem – śmiał się zawodnik.  

We Włoszech polski duet będzie mieć sporą konkurencję. Obok Mohammeda Abu-Issy pojedzie również Ronan Chabot, Miroslav Zapletal, czy stały bywalec kolejnych rund Pucharu Świata – Boris Gadasin. Nie zabraknie też Polaków – Jakuba Przygońskiego, powracającego po dłuższej przerwie Martina Kaczmarskiego w Toyocie Hilux, czy Tomasza Pieca, którego będzie pilotował Bartłomiej Boba.

- Konkurencja będzie mocna, bo są na starcie niemal wszyscy nasi stali rywale. Jestem więc bardzo podekscytowany. Będzie to też druga okazja do współpracy z Maćkiem Martonem. Jego doświadczenie było bardzo pomocne na pustyni, ale i w krótkich rajdach będzie bezcenne. Porozumiewamy się coraz lepiej, więc mam nadzieję, że z każdym kolejnym startem będziemy bardziej zgranym zespołem – dodał rajdowiec.

Italian Baja rozpocznie się popołudniowym prologiem w piątek 16 czerwca. W sobotę zawodnicy trzykrotnie pokonają, liczącą 91 km pętlę „Cantina”. W niedzielę decydująca rozgrywka odbędzie się na dwóch 86-kilometrowych pętlach „Volvadrom”

Harmonogram Italian Baja:

15 czerwca – odbiory administracyjne i techniczne
16 czerwca - prolog
17 czerwca – I etap (3 pętle po 91km)
18 czerwca – II etap (2 pętle po 86 km)

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT)  150 pkt
2. Khalid Al-Qassimi (ARE)  105
3. Jakub Przygonski (POL)  84
4. Aron Domzala (POL)  76
5. Mohammed Abu Issa (QAT)  68

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności