25.07.2015

BAJA ARAGON: JAZDA BEZ HAMULCÓW I WALKA O METĘ

25.07.2015

Dwa sobotnie odcinki specjalne Baja Aragon mocno dały w kość wszystkim załogom. Do mety nie dojechało dwóch zwycięzców Dakaru: Nasser Al-Attiyah i Ignacio Casale. Zespół Lotto w składzie Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski jeszcze walczy na trasie z kołem i urwanym wahaczem, ale zawodnicy nie poddają się i są dobrej myśli.

 

Na pierwszy, 150-kilometrowy odcinek specjalny za kierownicą usiadł młodszy z kierowców. Trasa prowadziła przez góry, krętymi, twardymi i kamienistymi drogami. Wymagała ciągłego hamowania i przyspieszania, a jej specyfika przypominała nieco rajdy WRC.
 

- Jechaliśmy sprawnie – relacjonował Robin Szustkowski. – Po jakimś czasie jednak hamulce zaczęły się mocno grzać. Klocki się spaliły i kompletnie pokruszyły. Jeden z nich wcale nie hamował i musieliśmy nieco zwolnić. Mimo to udało nam się dotrzeć do mety z niezłym czasem.
 

Podczas serwisu pomiędzy odcinkami okazało się, że z wspomnianych klocków niewiele zostało. – To dla nas kolejna nauka, że przy tak dużej wadze samochodu musimy pomyśleć o nieco innej mieszance, która zapewni trwałość hamulców – dodał Szustkowski.
 

Drugi odcinek specjalny miał podobną specyfikę, ale był dwa razy dłuższy. Za sterami siadł tym razem Jarek Kazberuk, który musiał jednak zatrzymać Forda Raptora na 220. kilometrze.
 

- Poczułem, że auto się nie prowadzi. Na szczęście byliśmy akurat na prostej, więc zwolniłem i zjechałem na pobocze. Okazało się, że złożyło nam się prawe przednie koło. Wypadł sworzeń z wahacza i dalsza jazda była niemożliwa. Podnieśliśmy samochód, rozebraliśmy wszystko i walczymy – przyznał bardziej doświadczony z zawodników.
 

Duet Szkoły Mistrzów Lotto pozostaje w pozytywnym i optymistycznym nastroju. – Stoimy pośród pięknych gór, więc chociaż okoliczności naprawy mamy wspaniałe. Mamy zapas wody, a pomoc oferował nam również Artur Ardavicius, z którym jeździmy w zespole Tatry. To był bardzo miły gest z jego strony – powiedział Kazberuk.
 

Na trasie drugiego etapu problemy techniczne wyeliminowały już między innymi dwukrotnego zwycięzcę Rajdu Dakar Nassera Al-Attiyah oraz quadowego mistrza z 2014 roku Ignacio Casale. - Odcinek jest bardzo trudny. Jest z kategorii tych, które rozbijają zarówno samochody, jak i zawodników. Fizycznie i psychicznie. My cały czas walczymy, żeby mimo chwilowego postoju dotrzeć do mety o czasie – zakończył Robin Szustkowski.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności