16.03.2014

BIAŁO-CZERWONI NA PODIUM

16.03.2014
 

Italian Baja 2014 przeszła już do historii. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zajęli trzecie miejsce w zakończonym w niedzielne popołudnie rajdzie Italian Baja – drugiej rundzie Pucharu Świata FIA w cross-country. W klasyfikacji FIM, również możemy świętować trzecie miejsce polskiego zawodnika Jakuba Przygońskiego. W stawce quadów z kolei drugie miejsce zajął Kamil Wiśniewski.
 

W niedzielę zawodnicy rywalizujący we włoskim rajdzie ponownie pokonywali te same odcinki specjalne. Z tą różnicą, że organizatorzy poprowadzili trasy w przeciwnym kierunku. Jakub Przygoński doskonale spisywał się na wszystkich czterech oesach, ustępując tylko lokalnym motocyklistom. W ostatniej próbie szybszy okazał się jedynie Vanni Cominotto, który zakończył zmagania z kompletem zwycięstw. Polak tym samym przywiezie do kraju dwa trofea – za trzecie miejsce w Pucharze Świata i zwycięstwo w klasyfikacji Mistrzostw Europy.
 

Bardzo się cieszę z wyniku, walka nie była łatwa, ponieważ włosi znali perfekcyjnie trasę. Dla mnie to bardzo dobry początek sezonu – powiedział Kuba na mecie rajdu.
 

Do ostatnich kilometrów, a może nawet metrów o utrzymanie pozycji na podium walczyli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Duet byłych motocyklistów ostatecznie wyprzedził Mini Władimira Wasiliewa o zaledwie 18 sekund. Na piątym miejscy walkę ukończył Martin Kaczmarski, a z 13. czasem do mety rajdu dotarł Piotr Beaupre z Jackiem Lisickim. Zwyciężył bezkonkurencyjny Saudyjczyk Yazeed Alrajhi, który wygrał wszystkie niedzielne próby, wypracowując sobie niemal dwuminutową przewagę nad Rosjaninem Borisem Gadasinem.
 

Bardzo dobrze zaprezentowali się również polscy quadowcy. W klasyfikacji generalnej quadów drugie miejsce zajął Kamil Wiśniewski, na czwartym uplasował się Piotr Serbista, na piątym Arkadiusz Biernat, na szóstym Zbigniew Zych, a dziewiąte należy do Jarosława Kalinowskiego. Jednocześnie w Mistrzostwach Europy na pierwszym miejscu na podium stanął Piotr Serbista, drugie zajał Arkadiusz Bernat, a trzecie Jarosław Kalinowski. W Pucharze Świata uplasował się na drugim miejscu, a Zbigniew Zych zaraz za podium. Niestety Łukasz Łaskawiec, który prowadził od samego początku zmuszony był wycofać się z rywalizacji po tym, jak pękła mu tylna oś i stracił koło.
 

Po raz kolejny poczynania polskich kierowców będziemy mogli śledzić podczas Abu Dhabi Desert Challenge, które startuje już 4 kwietnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam zaplanowano kolejną III rundę Pucharu Świata FIA oraz FIM quadowców, a także Mistrzostw Świata motocyklistów.
 

Klasyfikacja generalna Italian Baja:
 

Samochody
1. Yazeed Alrajhi (KSA) +3:17.15
2. Boris Gadasin (RUS) +0.44
3. Marek Dąbrowski (POL) +1.52

5. Martin Kaczmarski (POL) +2.49
13. Piotr Beaupre (POL) +16.41
23. Edgar Łukasiewicz (POL) +57.46
30. Tomasz Czerniak (POL) +12:54.18
RET - Adam Małysz (POL)
 

Motocykle
1. Vanni Cominotto (ITA) 2:29.47
2. Alessandro Ruoso (ITA) +5.35
3. Jakub Przygoński (POL) +7.36

10. Krzysztof Jarmuż (POL) +27.26
13. Sebastian Kałużny (POL) +32.39
17. Przemysław Pawłowski (POL) +51.26
RET  - Artur Błański (POL)
 

Quady
1. Stefano Biscontin (ITA) 2:51.53
2. Kamil Wiśniewski (POL) +7.53
3. Matyas Somfai (HUN) +9.52
4. Piotr Serbista (POL) +12.18
5. Arkadiusz Bernat (POL) +13.01
6. Zbigniew Zych (POL) +16.14

9. Jarosław Kalinowski (POL) +20.51
RET - Maciej Albinowski (POL)
RET - Adrian Bernat (POL)
RET - Łukasz Łaskawiec (POL)
 

Quady - Mistrzostwa Europy:

1. Piotr Serbista
2. A. Bernat
4. J. Kalinowski
 

Quady - Puchar Świata:

1. S. Biscontin
2. K. Wiśniewski
4. Z. Zych
 

fot. Italian Baja, Orlen Team

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności