16.01.2016

DAKAR 2016 STEPHANE PETERHANSEL DWUNASTOKROTNYM MISTRZEM DAKARU

16.01.2016

Stephane Peterhansel  dwunasty raz w karierze wygrał Rajd Dakar! Ten pięćdziesięcioletni zawodnik ma już na swoim koncie sześć Beduinów zdobytych w klasie motocykli oraz sześć za rywalizację samochodem. Najwyżej z Polaków został sklasyfikowany debiutujący w samochodach Jakub Przygoński, który walcząc do ostatnich metrów wskoczył do pierwszej „piętnastki”.

Drugie miejsce ze stratą 35 minut  do zwycięzcy, zajął zeszłoroczny zwycięzca Dakaru Nasser Al-Attiyah. A na trzecim miejscu stanął Giniel de Villiers jadący Toyotą.

Świetnie w swoim debiucie pojechał Jakub Przygoński. Dzień przed zakończeniem rajdu zajmował jeszcze 16. lokatę, ale do końca nie odpuścił i na ostatnim oesie wyprzedził Zapletala i Martona o 41 sekund!

Pozostałe polskie załogi nie miały tyle szczęścia.  Litewsko-polska załoga Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski uplasowali się na 27. miejscu. Spotkanie z krową kosztowało ich wywrotkę! Na 29. uplasowali się Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, pomimo potężnych problemów ze skrzynią biegów na etapie maratońskim. Adam Małysz i Xavier Panseri, w tej edycji rajdu napotykali na ciągłe problemy ale nie poddali się i dojechali do mety zajmując 53. miejsce!