23.07.2014

DOLOMITOWY TRIAL - V i VI RUNDA MISTRZOSTW POLSKI, PUCHARU POLSKI I CLASSIC TRIALU

23.07.2014
 

W  Bytomiu na terenie ośrodka sportowego Dolomity Sportowa Dolina, rozegrane zostały w miniony weekend kolejne V i VI runda Mistrzostw Polski, Pucharu Polski i Classic Trialu. Sportowa Dolina – dawna kopalnia dolomitów, to miejsce, które do tego typu dyscypliny sportowej nadaje się idealnie.
 

Ukształtowanie terenu i przewyższenia, liczne kamienie, głazy, przeszkody typowo trailowe. W zawodach uczestniczyło blisko 40 zawodników. Zaletą trialu niewątpliwie jest fakt, że przyciąga zawodników w różnym wieku, począwszy od kilkunastu do blisko siedemdziesięciu lat! Tu liczy się technika i precyzja, co mieliśmy okazję podziwiać! Michał Łapka, kierownik trasy: Przygotowaliśmy dla zawodników 10 odcinków jazdy obserwowanej, tę trasę zawodnicy musieli pokonać  trzykrotnie, zarówno  Mistrzostwa Polski, jak i Puchar Polski. Na każdym odcinku były cztery skale trudności. Puchar miał za zadanie  przejechać od początku do końca trasę obojętnie jakim śladem. Mistrzostw Polski natomiast były podzielone na trzy grupy umiejętnościowe: grupa A najmocniejsza – jechała  czerwonym śladem, grupa B – trochę słabsza – niebieskim śladem, a grupa C zielonym. Na każdej sekcji było po dwóch sędziów, którzy skrupulatnie wychwytywali  i notowali  błędy zawodników”.
 

Podczas zawodów najbardziej wszystkim doskwierał upał. Wysokie temperatury i pełne słońce nie odpuszczały nawet na chwilę. W takich właśnie warunkach pogodowych przyszło zawodnikom  rywalizować o jak najlepszą pozycję w stawce. Trzy pierwsze miejsca MP zajęli zawodnicy grupy A.  W Mistrzostwach Polski niepokonanym był jak zwykle Gabriel Marcinów #2 (BKM Silesia Bytom) zawodnik gospodarzy, który podczas obydwu dni zawodów zajął pierwszą lokatę zarówno w klasie Junior, jak i w Generalce zdobywając komplet 100pkt. W bytomskich Dolomitach mogliśmy podziwiać również braci Łukaszczyk z AMK Nowy Targ. Michał Łukaszczyk #3 uplasował się na 2. miejscu w generalnej klasyfikacji i 1. w klasie Otwartej, natomiast Jakub w klasie Junior uplasował się 2. miejscu zaraz za Gabrielem Marcinów, a w  generalce był trzeci! W tej samej kolejności zawodnicy zakończyli drugi dzień zmagań. Świetnie radziła sobie jedyna kobieta startująca w Mistrzostwach Polski Ania Wygachiewicz #39 (AP Warszawa). Ania startowała w klasie Otwartej i zakończyła w niej zmagania na 6. i 7. pozycji zamykając klasyfikację generalną MP. Ania Wygachiewicz: „jestem świeżo po obozie szkoleniowym w Krzeszowicach dla kobiet, który  prowadziły światowej sławy zawodniczki trialowe. Poruszyły we mnie na nowo przygasły już entuzjazm. Tłumaczyły, korygowały i dzięki tym cennym uwagom nie robię już tyle błędów, co mnie bardzo cieszy.”
 

W Pucharze Polski świetnie poradzili sobie Styła Adam (KKCiM Smok) zajmując pierwsze miejsce w PP i w klasie Weteran zdobywając komplet 100 pkt. Pierwszą lokatę w klasie Otwartej i drugą pozycję w generalce zdobył Bolek Wojciech (AT Stomil Dębica), a  Guroś Krzysztof (AMK Nowy Targ) ukończył zawody na drugiej pozycji w klasie Otwartej i z trzecią lokatą w generalce Pucharu Polski.
 

Podczas zawodów nie zabrakło również pięknych, klasycznych motocyklów trialowych. Ich Riderzy z łatwością pokonywali na swoich maszynach przeszkody terenowe przygotowane przez organizatorów!
 

Trial , królewska dyscyplina od której zaczynał Taddy Błażusiak. Józef Szklarczyk Sędzia Główny zawodów wspominał Tadka Błażusiaka: Pamiętam Błażusiaka jako nastolatka,  to było w Wadowicach na Mistrzostwach Europy, Jego starszy brat Wojtek już wtedy startował. A Tadek jeszcze nie był zawodnikiem, a już próbował jeździć. To był prawdziwy talent! Już wtedy był świetny, rzucał tyłem, podrzucał przodem, jechał obłędnie!”
 

Michał Łapka: „Z Błażusiakiem startowaliśmy w zasadzie od początku. Na Drużynowych Mistrzostwach Świata w 99 roku w Luksemburgu w kadrze Polski było w zasadzie dwóch Błażusiaków i dwóch Łapków. Tadka znam od dziecka, pamiętam Błażusiaka, jak z rzeki nie umiał motoru wyciągnąć, gdy miał pięć lat. W efekcie w trialu Błażusiak był ósmy na świecie, a potem przeszedł do Enduro.”
 

Obserwując niektórych młodych zawodników zastanawialiśmy się, być może wśród nich jest następca Błażusiaka? Kto wie?
 

A tymczasem kolejne rundy MP, PP i Classic Trialu już 02 i 03 sierpnia w Nowym Targu! Zapraszamy!
 

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI:

Bytom 19-20.07.2014

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności