24.06.2014

ENDURO NA MIARĘ MISTRZOSTW EUROPY

24.06.2014
 

W miniony weekend nasi drodzy Enduromaniacy mogli pokazać się z jak najlepszej strony uczestnicząc w kolejnej III i IV rundzie Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Enduro rozgrywanych tym razem w Wałbrzychu. Organizatorem zawodów tak , jak i w ubiegłym roku było Wałbrzyskie Stowarzyszenie Motocyklowe „Chełmiec”. Zawody rozgrywane były w formule Enduro Sprintu w ekstremalnie urozmaiconym terenie na hałdzie Wiesław oraz stadionie Victoria, na którym ułożono przeszkody terenowe w postaci opon, belek i betonowych elementów.
 

Na starcie stawiło się blisko 115 zawodników przy wyjątkowej frekwencji zawodników z Pucharu Polski. To był jeden z głównych powodów dlaczego organizator zdecydował aby rozdzielić starty Mistrzostw Polski od Pucharu Polski. Jako ostatnie z klas natomiast wystartowały: klasa Kobiet, Quad Open, Junior 50 oraz Hobby.  Zawody rozpoczęły się w sobotę o godz.9.30 i trwały przez cały dzień do godziny 18. Podobnie wyglądało to następnego dnia. Z całą pewnością było to męczące dla tych którzy czekali na swoją kolej na końcu stawki.  Również ze względu na dużą liczbę uczestników organizator zadecydował o zmniejszeniu liczby okrążeń dla poszczególnych klas zarówno w pierwszy, jak i w drugi dzień zawodów. Niestety Ci, którzy czekali najdłużej czuli pewien niedosyt. Jak mówili sami zawodnicy dopiero co się rozgrzali, a już trzeba było kończyć wyścig. Za to plusem zawodów niewątpliwie był teren, na którym zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności. Hałda Wiesław słynie ze stromych podjazdów, zjazdów i trawersów, nie wybacza także błędów o czym niektórzy riderzy szybko się przekonali. To po prostu teren na miarę Mistrzostw Europy!
 

Paweł Isański, Prezes Stowarzyszenia „Chełmiec”: "Pętla w tym roku wynosiła około 20 kilometrów na której były dwie próby specjalne pomiaru czasu cross test i enduro test. Odcinki były bardzo trudne technicznie. Cross test był wydłużony i uciążliwy dla zawodników, nie było gdzie odpocząć. Dojazdówki krótsze niż w roku ubiegłym i również bardzo ekstremalne. Potwierdzają to również doświadczeni zawodnicy. Jak rozmawialiśmy z Sebastian Krywultem i Pawłem Szymkowskim powiedzieli nam,  iż trasa niczym nie ustępowała trasom z Mistrzostw Europy, nie mamy się zatem czego wstydzić. Są to dla nas cenne wskazówki , cenne słowa. Cieszymy się, że trasa jest tak wymagająca, co potwierdzają właśnie zawodnicy ze ścisłego topu z Mistrzostw Polski. Praktycznie nie było gdzie odpocząć, wydawało się, że jest już koniec, że trasa się kończy, a tu jeszcze bardzo ekstremalna dojazdówka i ciasne czasy tak, że wyjazd na pętle do PKCu co 28 minut, a zawodnicy zjeżdżali tak, że mieli 2-3 minuty tylko odpoczynku i łatwo policzyć, że 6 pętli po 20 kilometrów to daje 120 km jednym tempem non stop, praktycznie bez odpoczynku.  Tak więc dla Mistrzostw Polski wypadało po 3 godziny non stop jazdy. Praktycznie 6 okrążeń po pół godziny to mamy trzy godziny rywalizacji w ciężkim cały czas terenie”.
 

Ostra walka dosłownie na sekundy rozegrała się pomiędzy gigantami w klasie E2/E3. Pierwszy dzień należał do Pawła Szymkowskiego, który pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że w tym roku będzie jeździł tylko na SuperEnduro i Mistrzostwa Europy Enduro uświetnił zawody w Wałbrzychu swoją obecnością i pomieszał szyki Sebastianowi Krywultowi, który nie mógł być już pewny swojej wygranej. Natomiast w drugi dzień  zawodów świetny przejazd zaliczył Krywult zajmując pierwszą lokatę. Jednak w efekcie po dwóch dniach zawodów lepsze czasy wykręcił Szymkowski. Na trzecim natomiast miejscu uplasował się Maciek Giemza. Liderem w klasyfikacji sezonu E2/E3 nadal pozostaje Sebastian Krywult, na drugim miejscu jest Marcin Małek, a na trzecim Bartłomiej Bembenik.  

 

Niestety nie obyło się bez wypadku. Nieszczęśliwie zakończyły się zawody dla Rafała Bracika (KTM Novi Kielce), który przy skoku doznał urazu kręgosłupa. W pierwszy dzień zawodów zajął doskonałą drugą lokatę w klasie E1 tuż za Marcinem Fryczem (BKM Bielsko Biała), który to ukończył zawody na pierwszym miejscu.  Drugie miejsce zajął Mieszko Mieczysław Gotkowski (PKS Korona Elbląg), a trzeci czas wykręcił Łukasz Stępień (ET Kielce). Mamy informację, że Rafał jest już po operacji. Życzymy zatem szybkiego powrotu do zdrowia i na tor!
 

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. W klasie Quad Open MP walka na sekundy rozegrała się pomiędzy Pawłem Samkiem (Grupa 4x4), a Bartłomiejem Perdeus (BKM Bielsko Biała). Reprezentant z Bielska Białej szedł, jak burza i wygrał pojedynek z Samkiem w pierwszy dzień zawodów. W niedzielę miała być powtórka z rozgrywki, niestety dla obojgu zawodników wyścig ułożył się nie po ich myśli, a zwycięstwo padło łupem Jana Grzegorzka również z BKM Bielsko Białej.   
 

Paweł Samek: „Trasa bardzo trudna technicznie, bardzo dużo kamieni, bardzo łatwo można było uszkodzić quada, więc trzeba się było pilnować. Nie za szybka ale wymagająca. Niestety dla mnie Mistrzostwa Polski Enduro skończyły się dość pechowo. W pierwszy dzień złapałem gumę i straciłem do pierwszego miejsca 19 setnych sekundy. W niedzielę z kolei urwana osłona, brak tylnego hamulca i mimo to po 5 z 6 odcinków 1 miejsce. Na ostatnim 6 odcinku motocyklista na podjeździe poukładał mój dzień inaczej, miałem 1 min. 45 sek. postoju, a to spowodowało spadek na 3 miejsce. Ale nie było jednak tak źle, gdyż w klasyfikacji generalnej sezonu awansowałem na 1 miejsce”.
 

Podczas zawodów mogliśmy podziwiać prawdziwą wolę walki naszych drogich Pań! Endurówki dawały z siebie wszystko. Na pewno cieszy nas fakt, że na starcie klasa Kobiet jest coraz liczniej obsadzona. W Wałbrzychu wystartowało sześć zawodniczek. Najlepsze czasy wykręciła Patrycja Komko z SM Panda Racing, drugie miejsce wywalczyła Anna Wlazło, natomiast na trzeciej pozycji uplasowała  się Justyna Małysko. W klasyfikacji sezonu na prowadzeniu w dalszym ciągu Patrycja Komko, drugie miejsce zajmuje Agnieszka Smolińska (WMKS Włodawa), a trzecie Karolina Juzwenko (SM Panda Racing).
 

Agnieszka Smolińska: „swój wyścig oceniam na 3+ ponieważ zepsułam cały pierwszy dzień. Tego typu teren tzn motohałda to dla mnie nowość i nie ukrywam, że wjazdy i zjazdy po kamieniach sprawiły mi dużo problemu przez co "zabetonowało" mi przedramiona i nie byłam w stanie jechać swoim tempem. Przełożyło się to również na wynik - 4 miejsce pierwszego dnia. Drugi dzień z kolei, to była ogromna przyjemność, wyczułam teren i nie miałam z niczym problemów, ukończyłam niedzielę na 3 miejscu, jednak strata z poprzedniego dnia nie pozwoliła wskoczyć na pudło. Tym bardziej, że jechałyśmy tylko 2 okrążenia. Szkoda, że tak mało okrążeń. Natomiast teren był naprawdę super, bardzo techniczny i wymagający. Cieszę się ogromnie, że wystartowałam w tych zawodach, bo bardzo dużo się nauczyłam. I w tym miejscu czapki z głów i wielki szacuneczek dla Patrycji Komko i Ani Mikołaj, bo dziewuchy na prawdę dają gazu, to ogromna przyjemność startować z takimi Riderkami. Będę musiała dużo trenować by móc powalczyć z nimi na kolejnej rundzie w Malechowie”.
 

Szkoda również, że organizatorzy zrezygnowali z wręczania pucharów za każdy dzień zawodów. Był to niewątpliwie miły akcent w ubiegłym roku.  W tym roku wręczenie nagród miało odbyć się w niedzielę w centrum handlowym "Victoria" jednak i z tego organizator zrezygnował, a uhonorowanie zwycięzców odbyło się w bazie zawodów na terenie stadionu.
 

Nie oficjalnie dowiedzieliśmy się, iż są spore szanse na zorganizowanie na terenie Wałbrzycha mniej więcej za dwa lata Mistrzostw Europy w Enduro! Będzie to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia „Chełmiec”, PZM-tu oraz lokalnych władz miasta Wałbrzycha. Dzięki doskonałym warunkom terenowym, ekstremalnej trasie  oraz przy wydłużeniu trasy dojazdowej i dołożeniu dodatkowego odcinka specjalnego są spore szanse, iż przedsięwzięcie to dojdzie do skutku i na naszym terenie zobaczymy najlepszych Riderów w Europie! Trzymamy zatem kciuki za powodzenie tego projektu! Organizatorzy czas zakasać rękawy!
 

Poniżej galeria zdjęć, a my zapraszamy już na kolejne rundy MP i PP Enduro, które już za miesiąc rozegrane zostaną w wakacyjnym Malechowie.
 

Klasyfikacja III i IV ryndy MP i PP w Enduro:
 

MP klasa Masters:

 1.  #8 Wojciech Rencz,  AP Głogów 40pkt.
 2.  #46 Zbigniew Lech, AP Głogów 34 pkt.
 3.  #70 Grzegorz Chorodyński, ET Kielce 20pkt.
   

MP Quad Open:

 1.  #445 Jan Grzegorzek, BKM Bielsko-Biała 35pkt.
 2.  #595 Bartłomiej Perdeus, BKM Bielsko-Biała 33pkt.
 3.  #111 Paweł Samek, Grupa 4x4 32 pkt.
   

MP klasa E1:

 1.  #28 Marcin Frycz, BKM Bielsko-Biała 40pkt.
 2.  #210 Mieszko Mieczysław Gotkowski, PKS Korona Elbląg 32pkt.
 3.  #Łukasz Stępień, ET Kielce 28pkt.
   

MP klasa E2/E3:

 1.  #41 Paweł Szymkowski, CKM Cieszyn 37pkt.
 2.  #99 Sebastian Krywult, BKM Bielsko Biała 37pkt.
 3.  #101 Maciej Giemza, KTM Novi Kielce 30pkt.
   

MP klasa Junior 50:

 1.  #197Kacper Zięba, KTM Novi Kielce 37pkt.
 2.  #716 Kamil Szuta, BKM bielsko-Biała 37pkt.
 3.  #201 Kacper Baklarz, BKM Bielsko-Biała 28pkt.
   

MP klasa Junior:

 1.  #19 Damian Magierowski, CKM Cieszyn 37pkt.
 2.  #777 Jakub Kucharski, HAWI Opole 37pkt.
 3.  #61 Grzegorz Kargul, CKM Cieszyn 30pkt.
   

PP Masters:

 1. #642 Jarosław Michalec, CKM Cieszyn 35pkt.
 2. #65 Jacek Wąs, SM Panda Racing 35pkt.
 3. #270 Bartłomiej Tabin, CSM Hałda, 34pkt.
   

PP klasa Kobiet:

 1.  #22 Patrycja Komko SM Panda Racing 40pkt.
 2.  #38 Anna Wlazło 34pkt.
 3.  #262 Justyna Małysko 28pkt.
 4.  #150 Agnieszka Smolińska, WMKS Włodawa 28pkt.
 5.  #120 Karolina Kampa, SM Panda Racing 21pkt.
 6.  #66 Karolina Juzwenko, SM Panda Racing 21pkt.
   

PP Quad Open:

 1. #427 Krystian Grzembski, WSM Chełmiec 40pkt.
 2. #273 Marcin Tasarz ATV ROW Rybnik 32pkt.
 3.  3265 Piotr Wojciechowski ATV ROW Rybnik 32pkt.
   

PP klasa E1:

 1. #92 Maciej Dąbrowski, WSM Chełmiec 40pkt.
 2. #225 Piotr Zając, WSM Chełmiec 32pkt.
 3. #242 Krzysztof Zając, WSM Chełmiec 30pkt.
   

PP klasa E2/E3:

 1. #213 Jakub Maślany, A.Polski 37pkt.
 2. #263 Łukasz Wójcik, CSM Hałda 37pkt.
 3. #912 Artur Borucki, CSM Hałda 28pkt.
   

PP klasa Junior:

 1.  #202 Dawid Holub, 40pkt.
 2.  #211 Roland Misztal, A.Polski 32pkt.
 3.  #690 Dawid Chrynowski, WSM Chełmiec 32pkt.
   

Szczegółowe wyniki na:

http://wyniki.motoresults.pl/?t=Enduro&r=2014&REAL=1&lang=pl
 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności