14.08.2014

HUNGARIAN BAJA 2014 - POLSKA ARMADA ZNÓW NA STARCIE

14.08.2014
 

Hungarian Baja to już siódmy przystanek cyklu Pucharu Świata FIA oraz Pucharu Świata FIM w rajdach Baja, jak również w Mistrzostw Europy Baja. Dwudniowa rywalizacja na poligonach wojskowych zlokalizowanych nieopodal jeziora Balaton po raz kolejny będzie polem do popisu dla polskich rajdowców. Na listach startowych znalazło się aż 20 zawodników reprezentujących biało-czerwone barwy.
 

Przed rokiem drugie miejsce w Hungarian Baja zajął Krzysztof Hołowczyc, znacznie przybliżając się wówczas do zdobycia Pucharu Świata. W tym roku najbardziej doświadczony, polski kierowca rajdowy chce powalczyć o zwycięstwo. Od czasu Dakaru będzie to jego drugi start (w kwietniu brał udział w Sealine Cross-Country Rally w Katarze) i pierwszy z nowym pilotem u boku. Hiszpan Moises Torrallardona to 48-letni nawigator z wieloletnim doświadczeniem dakarowym. Całą swoją karierę spędził w szoferce ciężarówki, więc podczas węgierskiego rajdu po raz pierwszy będzie patrzył na trasę z nieco niższej perspektywy.
 

Obok Krzysztofa Hołowczyca na starcie nie mogło zabraknąć załogi, która startuje w każdej rundzie tegorocznych zmagań. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor powalczą o powrót do pierwszej trójki klasyfikacji generalnej, a na wysokie miejsce z pewnością będzie też miał apetyt Adam Małysz z Rafałem Martonem. Miroslava Zapletala, jak zawsze pilotować będzie Maciej Marton. Pozostałe polskie załogi tworzą Łukasz Komornicki i Ernest Górecki, Łukasz Lechowicz i Łukasz Solecki oraz Tomasz Piec i Gabriel Prochacki.
 

– Pamiętam nasz pierwszy start w Hungarian Baja. Wtedy nie udało się skończyć tego rajdu z powodu awarii. Teraz jednak jedziemy całkiem innym, znacznie solidniejszym i mocniejszym samochodem, a do tego mamy za sobą dobrych kilkanaście rajdów. Konkurencja jest mocna: 4 załogi X-Raid z Krzyśkiem Hołowczycem, jedzie bardzo szybki Łukasz Komornicki z teamu G1 Racing, który w Chevrolecie wraca do ścigania w Pucharze Świata. Będzie też Marek (Dąbrowski) i Jacek (Czachor), no i tłum ambitnych Węgrów świetnie znających swoje drogi. Są u siebie, co nam zadania nie ułatwi. Z tego co wiem trasa też jest całkiem inna i gdzie indziej, ale im trudniej, tym dla nas lepiej– komentuje Adam Małysz.
 

Biało-czerwonym przyjdzie zmierzyć się ze światową czołówką, bo o utrzymanie prowadzenia w cyklu powalczy tu Rosjanin Vladimir Vasilyev, a pośród czterech samochodów wystawionych przez X-Raid, jeden z Mini poprowadzi Orlando Terranova. W Hungarian Baja swoją dakarową Toyotę będzie testować sam Nasser Al-Attiyah.
 

Jedynym Polakiem w stawce motocyklowej jest Sebastian Kałużny, za to ponownie o zwycięstwo powalczy liczna grupa quadowców, na czele z liderem Pucharu Świata w rajdach baja – Kamilem Wiśniewskim czy też Łukaszem Łaskawcem, który powalczy ponownie o Mistrzostwo Europy. Nie zabraknie również Zbigniewa Zycha, Piotra Serbisty, Arkadiusza Biernata czy Jarosława Kalinowskiego.
 

W czwartek 14 sierpnia zaplanowano odbiory administracyjne, a w piątek po południu ruszy pierwszy, niespełna 59-kilometrowy odcinek specjalny. W sobotę jazdy będzie znacznie więcej, bo kierowcy będą mieli do pokonania aż cztery oesy - pierwszy i trzeci liczące 55 km oraz drugi i czwarty długości 97 km. W Hungarian Baja nie ma miejsca na błędy. Jest to bardzo krótki rajd. Zawodnicy pokonują w dwa dni zaledwie 600 km, z czego tylko ok. 355 km to odcinki specjalne. Zapowiada się więc szybka, dynamiczna rywalizacja, miejscami może nawet w stylu WRC.
 

PUCHAR ŚWIATA FIA W CROSS-COUNTRY:

 • Zapletal/Marton # 204
 • Dąbrowski/Czachor # 203
 • Małysz/Marton # 205
 • Hołowczyc/Torralardona # 208
 • Komornicki/Górecki
 • Lechowicz/Solecki # 235
 • Piec/Prochacki # 236
 • Komornicki/Górecki # 214
   

PUCHAR ŚWIATA FIM BAJA -QUADY:

 • Wiśniewski Kamil # 101, Q2
 • Zych Zbigniew # 103, Q2
   

MISTRZOSTW EUROPY BAJA - QUADY:

 • Serbista Piotr # 152, Q2
 • Bernat Arkadiusz # 153, Q1
 • Kalinowski Jarosław # 154, Q2
 • Łaskawiec Łukasz # 155, Q2
   

MISTRZOSTW EUROPY BAJA - MOTOCYKLE:

 • Kałużny Sebastian # 53, M
   

MISTRZOSTWA EUROPY BAJA UTV: 

 • Wiśniewski Tadeusz #161, UTV

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności