25.04.2017

I i II RUNDA MISTRZOSTW POLSKI I PUCHARU POLSKI CROSS COUNTRY ZA NAMI!

Żagański poligon już trzeci raz gościł motocyklistów i kierowców quadów, rywalizujących w ramach Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Cross Country. Odbywająca się w dniach 22 i 23 kwietnia impreza przyciągnęła blisko 140 zawodników – zarówno z licencjami, jak i amatorów.

 

Trudna technicznie, ale taka sama dla wszystkich! Taki komentarz dotyczący trasy najczęściej dało się słyszeć w parku maszyn I i II rundy zawodów cross country. Organizatorzy wyznaczyli na poligonie blisko 9 km toru. Było sporo grząskiego piachu, a długa prosta droga czołgowa przez las okazała się zdradliwa – na licznych podbiciach łatwo można było stracić panowanie nad pojazdem, co przy wyższych prędkościach może oznaczać groźny upadek. Właśnie taką „przygodę” miał Marcin Skrzypczak z teamu Husqvarna: W niedzielę przeżyłem sporo przygód – na prostej, przy dość dużej prędkości, dostałem tzw. katapultę i wywróciłem się. Potem w lesie uderzyłem w drzewa, ale mimo to udało się zająć dobrą pozycję. Zawodnik chyba jednak nieźle wspomina rajd, bo mówi: Do Żagania z chęcią wrócę. Organizacja jest bardzo dobra, a trasa zróżnicowana - szybka, piaszczysta. Trochę tylko przeszkadzała zmienna pogoda: to wychodziło słońce, to padał grad. Marcin rywalizował w kategorii Senior 2 Pucharu Polski.

 

Podobne zdanie na temat trasy i organizacji miał drugi w kategorii Senior 1 Pucharu Polski Michał Wyszomirski, który dodał: Trasa ciekawa, choć bardzo dziurawa - szczególnie drugiego dnia. Trzeba było mocno kombinować, żeby znaleźć właściwą linię, po której dało się szybko jechać. I pierwszego dnia, i w niedzielę miałem więcej przygód niż w całym ubiegłym sezonie. Były to dość mocne upadki, ale udało mi się szybko pozbierać i skończyć zawody z dobrym wynikiem, choć oczywiście wolałbym być pierwszy.

 

Zawodnicy ci rywalizowali w mocno obsadzonych kategoriach. Mniejszą konkurencję miał wśród Amatorów Mikołaj Fijałkowski. W sobotę wygrał, szybko rozpoczął też w niedzielę, ale spowolniła go uszkodzona opona – finiszował na trzecim miejscu i ostatecznie w zawodach zajął 2. lokatę.

 

Na trasie pojawiło się też wielu quadowców. O wypowiedź poprosiliśmy siedemnastolatka – Eryka Waltera, który był najszybszy w sobotę i drugi w niedzielę (pierwszy w klasyfikacji całych zawodów w klasie Quad Open Pucharu Polski): Trasa bardzo wymagająca, przed zawodami trzeba było się naprawdę dobrze przygotować fizycznie – jeśli ktoś to zaniedbał mógł mieć kłopoty z wytrzymaniem całego dystansu. Nie ominęły mnie też przygody – w sobotę miałem dwie wywrotki, jedną zaraz po starcie - pojechałem za szybko. Wywrotkę zaliczyłem również na przedostatnim kółku, gdy goniłem pierwszego zawodnika. Quad nie zawiódł, ale to zasługa tego, że przed sezonem rozbieram z tatą sprzęt „w drobny mak”. Przed zawodami pozostaje tylko sprawdzenie najważniejszych śrub. Po kółku zapoznawczym nie ma już czasu na regulację zawieszenia, ale chodzimy wcześniej po torze i sprawdzamy, co można poprawić w ustawieniach.

Zawodnik jest młody ale doświadczony, a jego słowa możemy potwierdzić z obserwacji – już po godzinie jazdy (cały przejazd trwa 1,5 godz. w sobotę i tyle samo czasu w niedzielę) w strefie tankowania i serwisu można było oglądać nie tylko zawodników potrzebujących pomocy technicznej, lecz także takich, którzy właśnie zjechali odpocząć.

 

Rywalizację w swoich klasach wygrali:

Mistrzostwa Polski:

Junior: Kacper Baklarz

Senior 1: Paweł Szturomski

Senior 2: Leszek Drogosz

Quad Open: Marcin Dumana

Puchar Polski:

Junior: Sebastian Miotk

Senior 1: Paweł Grzymkowski

Senior 2: Patryk Kuleszo

Master: Mieszko Gotkowski

Amator: Łukasz Dziel

Quad 2k Junior: Wiktor Kuśmierczak

Quad Open: Eryk Walter

Quad Masters: Mirosław Wojnowski

Quad Amator: Marek Szrama

 

Kompletne wyniki na stronie: http://wyniki.motoresults.pl/?t=Cross%20Country&r=2017&REAL=1&lang=pl

info. prasowa: Grupa 4x4

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności