05.05.2015

I RUNDA MP MX W SOBIEŃCZYCACH

05.05.2015
 

Około piętnaście tysięcy widzów (wg organizatorów, impreza nie była biletowana) w ciągu dwóch dni zawodów, huraganowe porywy wiatru dochodzące do 90 km/h, blisko setka zawodników, znakomita atmosfera i ogromna wola walki. Tak w skrócie można streścić to, co działo się na torze Speed Star w Sobieńczycach podczas pierwszej inauguracyjnej rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie.
 

Pierwszego dnia zawodów w szranki stanęli zawodnicy w dwóch klasach: MX2 i Masters. Pod nieobecność kilku liczących się riderów z KMCross Lublin, faworytami wyścigów byli: Luis Carstens (Motoklub Grabinek), Jakub Barczewski (CAMK Poltarex) i Bartosz Sawczuk (CAMK Poltarex). To oni rozdawali karty w obydwu wyścigach zamieniając się na mecie miejscami. Ostatecznie najwięcej punktów zdobył Luis.
 

Wśród startujących znalazły się również dwie dziewczyny: Kinga Gajewska (KM MXMoto Racing) i mistrzyni Polski w MX Kobiet Joanna Miller (GAMK). Ta ostatnia spisała się naprawdę znakomicie, bowiem ostatecznie zajęła 9. miejsce, dystansując aż 17 rywali.
 

Tego samego dnia wystartowali również Mastersi, czyli zawodnicy 40+. Tu niespodzianek nie było żadnych, obydwa wyścigi w przepięknym stylu wygrał Jacek Lonka (CAMK Poltarex), który stoczył fascynującą walkę z Jackiem Olszewskim (KLS Jastrząb Lipno). To niewiarygodne, że panowie bądź co bądź w kwiecie wieku, prezentują tak młodzieńczą werwę i kondycję. Trzecim w stawce był Waldemar (CAMK Poltarex) z klanu Lonków.
 

Drugi dzień to zdecydowana poprawa pogody, bowiem ucichł wiatr, który mógł okazać się bardzo niebezpieczny na hopach, zwłaszcza dla zawodników klasy Open. Wcześniej jednak do rywalizacji przystąpili riderzy klas MX2 Junior i klasy Kobiet. Spośród Juniorów najwięcej szans na zwycięstwo dawano dwóm zawodnikom: Kubie Barczewskiemu i Szymonowi Staszkiewiczowi (Motoklub Olsztyn). Okazało się jednak, że los lubi płatać figle. Wygrał rzeczywiście Kuba ale drugie miejsce zasłużenie zdobył Alan Mendelewski (Motoklub Orneta). Awaria motocykla Szymona przekreśliła szansę tego bardzo zdolnego zawodnika na miejsce na pudle. A kto pokona niepokonanego Łukasza Lonkę (CAMK Poltarex)? W klasie Open ciągle czekamy na pogromcę naszego zawodnika numer 1. Ten jednak ani myśli ustępować pola i przez nikogo niezagrożony wygrał obydwa wyścigi. Natomiast wspaniałą walkę stoczyli o drugie miejsce legenda polskiego MX Karol Kędzierski (KMCross Lublin) i Arkadiusz Mańk (CAMK Poltarex). Dzieliły ich dosłownie ułamki sekund, ostatecznie szybszy okazał się Karol. Emocji jednak było co niemiara.
 

Pierwsze mistrzowskie punkty zdobyte, na koniec jeszcze krótka refleksja o samym wydarzeniu. Jego gospodarze, właściciele Ośrodka Sportów Motorowych Speed Star, znaleźli receptę na udaną imprezę motocyklową. Połączyli bowiem zawody z Agro Wystawą (sprzęt rolniczy), koncertami disco polo i kiermaszem kuchni kaszubskiej, co w efekcie zapewniło im frekwencję niemal, jak na zawodach Mistrzostw Świata. Będą naśladowcy?
 

Wyniki:
 

MX2 Open:

 1. #262 Łukasz Lonka - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 100 pkt.
 2. #26 Karol Kędzierski - KM Cross Lublin 88 pkt.
 3. #757 Arkadiusz Mańk - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 80 pkt.
 4. #176 Karol Kruszyński - KM Wisła Chełmno 76 pkt.
 5. #231 Bartosz Sawczuk - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 71 pkt.
   

MX Kobiet:

 1. #19 Joanna Miller - Gdański AutoMotoKlub 100 pkt.
 2. #194 Karolina Liszewska - KM Cross Lublin 88 pkt.
 3. #38 Wiktoria Garbowska - Automobilklub Gorzowski 80 pkt.
 4. #333 Dominika Orlik - Automobilklub Gorzowski 74 pkt.
 5. #703 Maria Staniak - Klub Motorowy TNT 70 pkt.
   

MX2 Junior:

 1. #101 Jakub Barczewski - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 100 pkt.
 2. #100 Alan Mendelewski - Motoklub Orneta 80 pkt.
 3. #222 Cezary Lewko - Motoklub Olsztyn 78 pkt.
 4. #383 Piotr Szczepanek - KTM NOVI KORONA Kielce 75 pkt.
 5. #41 Nikolas Dal Canton - Ostrowski Klub Motocrossowy 73 pkt.
   

MX Masters:

 1. #1 Jacek Lonka - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 100 pkt.
 2. #110 Jacek Olszewski - LKS Jastrząb Lipno 88 pkt.
 3. #3 Waldemar Lonka - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 80 pkt.
 4. #2 Andrzej Szalbierz - MKS Nekla 74 pkt.
 5. #84 Mirosław Kowalski - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 74 pkt.
   

MX2:

 1. #386 Luis Carstens - Stowarzyszenie MOTOKLUB Grabinek 94 pkt.
 2. #231 Bartosz Sawczuk - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX 90 pkt.
 3. #101 Jakub Barczewski - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX84 pkt.
 4. #108 Damian Bykowski - PSM OFF ROAD Białystok 76 pkt
 5. #385 Igor Zienkiewicz - WKM Wschowa 71 pkt.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności