20.04.2014

IV RUNDA PUCHARU ŚWIATA FIA ORAZ MISTRZOSTW ŚWIATA FIM CROSS COUNTRY CZYLI SEALINE CROSS COUNTRY RALLY

20.04.2014
 

Zawodnicy Poland National Team nie mają lekko. Nowy Rok niemal zawsze witają poza domem. W tym roku część z nich także Święta Wielkanocne spędzi daleko od Polski, bo w Katarze, gdzie w poniedziałek rusza Sealine Cross Country Rally. Za kierownicami dwóch Toyot ponownie zobaczymy Marka Dąbrowskiego i Adama Małysza, podczas gdy dwa Mini poprowadzą Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski. Na starcie nie zabraknie też Rafała Sonika, który wygrał dwie ostatnie edycje tego rajdu w kategorii quadów.
 

Rajd Kataru znany jest w świecie motorsportu jako prawdziwy test na umiejętności nawigacyjne. W tym niewielkim kraju, organizatorzy potrafią wytyczyć liczące kilkaset kilometrów odcinki specjalne, których trasa wije się i powtarza. Ślady przecinają się, tworząc prawdziwą pajęczynę, z której wyplątanie się nie jest sprawą łatwą i wymaga najwyższej koncentracji. Tu nie rozwija się wielkich prędkości, bo ten kto za szybko jedzie, równie szybko zgubi drogę.
 

Pustynia w Katarze jest zupełnie inna niż ta, którą jeszcze przed dziesięcioma dnia przemierzali kierowcy Poland National Team. Zamiast miękkiego piasku i przyjemnych dla oka, ciągnących się w nieskończoność wydm, czeka na nich skaliste i nieprzyjemne podłoże. Ostre kamienie tnące opony nierozważnych rajdowców i twarde lądowania w przypadku błędu.
 

Po trzecie z rzędu zwycięstwo w Katarze pojedzie Rafał Sonik, który wygrał tu rywalizację quadów w 2012 i 2013 roku. Teraz niesiony na skrzydłach triumfu w Abu Dhabi Desert Challenge będzie chciał potwierdzić swoją dominację w cyklu pucharu świata. Jego najgroźniejszym przeciwnikiem będzie Mohammed Abu-Issa – miejscowy zawodnik, który od zeszłego roku depcze po piętach kapitanowi Poland National Team.
 

W stawce samochodów ponownie możemy liczyć na Marka Dąbrowskiego z Jackiem Czachorem oraz Adama Małysza z Rafałem Martonem. Oba duety wyraźnie szlifują formę i osiągają coraz lepsze wyniki. Dodatkowym wzmocnieniem polskiej drużyny narodowej będzie występ mistrz i ucznia – Krzysztofa Hołowczyca i Martina Kaczmarskiego w Mini All4Racing. Ich rywalami będzie m.in. lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świat FIA Władymir Wasiliew, ale również miejscowy „wyjadacz” i zwycięzca Dakaru z 2011 roku – Nasser Al-Attiyah.
 

Wśród motocyklistów, pod nieobecność rehabilitującego się po kontuzji kręgosłupa Jakuba Przygońskiego, kibicować należy Jakubowi Piątkowi oraz Maciejowi Berdyszowi. Tej dwójce przyjdzie walczyć z prawdziwą śmietanką, startującą w Dakarze. Na listach znalazły się takie nazwiska jak: Coma, Goncalves, Sunderland, Viladoms, Faria, Rodrigues, czy Barreda.
 

W Sealine Cross Country Rally podobnie, jak przed rokiem nie będzie prologu. Kierowcy rozpoczną rywalizację pierwszym etapem w Lany Poniedziałek. Zmagania potrwają do piątku 25 kwietnia.
 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności