14.12.2016

JONNY WALKER ZWYCIĘŻA W 2. EDYCJI RED BULL 111 MEGAWATT

06.09.2015
 

Opadł kurz po ostatnim okrążeniu finałowego wyścigu Red Bull 111 Megawatt. Najlepszym spośród 500 uczestników okazał się Brytyjczyk, Jonny Walker. Ponad 60-kilometrową trasę, wytyczoną na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów,należącej do Grupy Kapitałowej PGE, pokonał w 1 godzinę, 41 minut i 6 sekund. Tuż przed linią mety, Szweda Joakima Ljunggrena wyprzedził Graham Jarvis. Najlepszym spośród Polaków był Łukasz Kurowski, który wywalczył 6. miejsce.
 

Dwa dni zmagań w iście księżycowej scenerii wycisnęły siódme poty z uczestników 2. edycji Red Bull 111 Megawatt. Już od piątku do Kleszczowa przybywali najlepsi zawodnicy z 12 krajów m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. W sobotę rozegrane zostały wyścigi kwalifikacyjne, które spośród blisko 800 śmiałków, wyłoniły 500 finalistów.Główny wyścig wystartował dziś, w niedzielę o 13.11. Jedno okrążenie, liczące 21 km, składało się z 3 różnych sekcji: motocross, enduro-cross i extremeenduro. Riderzy musieli pokonać trasę trzykrotnie. Jonny Walker, faworyt wśród startujących, przez większość czasu czuł na plecach oddech Szweda Joakima Ljunggrena. Ostatecznie wjechał na metę z rewelacyjnym czasem 1:41:06h.
 

„Trasa była bardzo wymagająca pod kątem technicznym. Cieszę się, że po raz drugi mogłem być tutaj na zawodach. Jestem szczęśliwy, że wygrałem” – powiedział Jonny Walker, drugi podczas 1. edycji imprezy rok temu.

Przez cały wyścig zawodnicy dawali z siebie wszystko, a dramatyczny finisz przyprawił kibiców o ciarki. Na specjalnie przygotowanym, finiszowym podjeździe Joakim popełnił błąd. „Zakopał” motocykl i znalazł się w bardzo niewygodnej sytuacji, z której skorzystał Graham Jarvis wyprzedzając bezradnego Szweda. Ljunggren musiał zadowolić się trzecim miejscem. Spośród Polaków, najwyżej w stawce, uplasował się Łukasz Kurowski. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden Polak - Emil Juszczak.
 

„Możemy śmiało powiedzieć, że poziom rywalizacji był na najwyższym światowym poziomie. Przyjechała absolutna czołówka zawodników, która jeździ tego typu imprezy na całym globie. Występ Łukasza Kurowskiego, najlepszego Polaka, oceniam bardzo dobrze. Może wynik nie był tak wysoki jak w ubiegłym roku, ale też mieliśmy teraz większą grupę zawodników z międzynarodowej elity. Łukasz wczoraj na prologu pokazał swoją prędkość i wygrał kwalifikacje, więc oby tak dalej!” – komentował Bartosz Obłucki, Dyrektor Sportowy zawodów, który zaprojektował trasę.
 

Emocji dostarczała także pogoda. Wzniesione przez motocyklistów i porywisty wiatr tumany kurzu mieszały się z przelotnymi opadami deszczu. Nie zniechęciło to jednak kibiców do entuzjastycznego dopingu. Wszyscy zawodnicy, niezależnie czy amatorzy, czy profesjonaliści mogli liczyć na wsparcie licznie zgromadzonej w Kleszczowie publiczności. Wśród kibiców, był ten jeden – najważniejszy – Tadeusz Błażusiak. To dzięki niemu impreza światowej rangi zagościła w naszym kraju. Tadek jest „jeżdżącą legenda offroadu”. Dzięki licznym zwycięstwom podczas zawodów hard enduro oraz absolutnej dominacji w super enduro Polak jest rozpoznawalny i uwielbiany przez fanów brudnego sportu na całym świecie. Zwyciężył w Red Bull 111 Megawatt w ubiegłym roku, jednak ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z walki w 2. edycji.

 

„Rywalizacja była świetna, naprawdę wspaniałe emocje! Widząc to wszystko, oczywiście żałowałem, że nie mogłem się pościgać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku stanę na starcie obok Jonny’ego i reszty. Teraz mogłem więcej czasu poświęcić fanom oraz podglądaniu, jak powstaje Red Bull 111 Megawatt od kuchni. Bartek Obłucki i cała ekipa stanęła na wysokości zadania. Nie mogę się już doczekać kolejnej edycji, ale najpierw poświętujmy to, co stało się dzisiaj!” – powiedział Błażusiak.
 

Partnerem strategicznym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Więcej informacji o zawodach na stronie: www.redbull.pl/111megawatt

 

WYNIKI RED BULL 111 MEGAWATT 2015 - PIERWSZA 10:

  1. 22 JONNY WALKER Wielka Brytania KTM 1:41:21.85
  2. 2 GRAHAM JARVIS Wielka Brytania HUSQVARNA 1:44:10.22
  3. 8 JOAKIM LJUNGGREN Szwecja KTM 1:44:15.85
  4. 89 ALFREDO GOMEZ Hiszpania HUSQVARNA 1:44:56.39
  5. 3 MANUEL LETTENBICHLER Niemcy KTM 1:45:50.06
  6. 101 ŁUKASZ KUROWSKI Polska YAMAHA 1:47:09.47
  7. 23 ANDY NOAKLEY Wielka Brytania KTM 1:51:23.72
  8. 7  DAVID LEONOV  Rosja HUSQVARNA 1:53:00.04
  9. 364  DMITRII PARSHIN Rosja SHERCO 1:56:08.41
  10. 740  EMIL JUSZCZAK Polska  KTM 2:00:10.47

 

***
 

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i wolumenu produkcji. Dzięki pracy prawie 40 tys. osób, połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej dla ponad pięciu milionów klientów. Działalność PGE obejmuje wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, obrót hurtowy, dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła sieciowego. W kopalniach należących do PGE wydobywanych jest prawie 50 mln ton węgla brunatnego rocznie. PGE jest również jednym z producentów energii z wiatru, wody i biomasy.  Grupa dysponuje blisko 12,6 GW mocy zainstalowanej oraz posiada 40-procentowy udział w polskim rynku wytwórców energii, przy ok. 30-procentowym udziale w rynku sprzedaży detalicznej. Długość linii energetycznych należących do PGE wynosi ponad 281 tys. km.
 

fot. Łukasz Nazdraczew, Damian Kramski, Marcin Kin, Pozadrogami.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności