17.01.2014

META DAKARU NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

17.01.2014
 

Na jeden dzień przed końcem tegorocznego Rajdu Dakar Jakub Przygoński niespodziewanie awansował w klasyfikacji generalnej na 6. miejsce z powodu pechowej awarii Joana Barredy Borta. Rafał Sonik dowiózł do La Sereny drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i teraz już tylko 157 km odcinka specjalnego dzieli go od historycznego osiągnięcia.
 

Przed startem piątkowego odcinka specjalnego na biwaku w El Salvador panowało spore napięcie. Nikt nie chciał pożegnać się z rajdem na niespełna dwa dni przed jego zakończeniem, a było wiadomo, że wydmy Atakamy po raz kolejny będą dla kierowców szkołą życia. W zespole X-Raid pojawiły się głosy, że StephanePeterhansel ma już nie walczyć z Nanim Romą o zwycięstwo, bo władze teamu chcą mieć trzy samochody na podium i zamierzają ryzykować. MarcComa, który miał niemal godzinę przewagi nad drugim motocyklistą ostrzegał, żeby przedwcześnie nie ogłaszać go zwycięzcą, a Rafał Sonik podkreślał, że teraz chce już tylko dojechać do mety, bo ściganie się z Ignacio Casale i tak nie przyniesie zmiany klasyfikacji.
 

Zdenerwowanie przed oesem, który miał być ostatnią tak trudną przeszkodą na drodze do Valparaiso okazało się uzasadnione, bo na potężnych wydmach głowicę kierownicy w swoim motocyklu złamał Joan Barreda Bort. Awarii nabawił się 25 km przed metą i metr po metrze brnął w kierunku celu. Hiszpan stracił swoją pozycję wicelidera i spadł na siódmą lokatę. W tej sytuacji na 6. pozycję awansował Jakub Przygoński, który w piątek ponownie znalazł się w czołówce motocyklistów kończąc etap na 7. miejscu.
 

Zgodnie z założeniami pewnie i spokojnie jechał Rafał Sonik, którego celem było utrzymanie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Najważniejsze żebym nie uszkodził ani quada, ani siebie – mówił w wieczór poprzedzający start do 12. etapu. Najszybszy ponownie był Ignacio Casale, który niesiony na skrzydłach dopingu miejscowych kibiców pewnie zmierza po zwycięstwo w całym rajdzie. Sonik tym razem stracił do lidera 19 minut i uplasował się na 4. pozycji. W sobotę kapitan Poland National Team musi przebyć jeszcze 535 km, aby stać się pierwszym Polakiem, który stanął na drugim stopniu dakarowego podium.
 

Doskonale w przedostatnim dniu zmagań radził sobie Krzysztof Hołowczyc. Jego Mini na szybkiej, kamienistej części trasy zajmowało długo trzecie miejsce ale niestety przebita opona uniemożliwiła Polakowi walkę o etapowe podium. Mimo to dotarł do mety ze świetnym 5. czasem, które tylko potwierdziło jego miejsce w elicie kierowców samochodów. Do zmiany doszło na prowadzeniu klasyfikacji generalnej, ponieważ Stephane Peterhansel, zaprzeczając niejako własnym słowom o końcu rywalizacji o zwycięstwo, znacznie wyprzedził Naniego Romę i przed ostatnim akordem zmagań ma nad nim 26 sekund przewagi. Czyżby szykowało się 12. zwycięstwo Francuza?
 

Nasi pozostali kierowcy pojechali na miarę oczekiwań, nie szarżując i mając już z tyłu głowy myśl o zbliżającym się finiszu, którego nie można zaprzepaścić z powodu prostego błędu. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uplasowali się na 14., Martin Kaczmarski na 18., a Adam Małysz z RafałeMartonemna 19. miejscu. Wszyscy utrzymali swoje pozycje w „generalce” z poprzedniego dnia. „Orzeł z Wisły” niestety z powodu poważnych awarii stracił zbyt wiele i wszystko wskazuje na to, że nie zdoła już poprawić zajmowanej aktualnie 13. pozycji w klasyfikacji rajdu.
 

W sobotni poranek kierowcy wyruszą z La Sereny na trasę ostatniego etapu tegorocznej edycji rajdu. Od mety w Valparaiso dzieli ich 535 km, z czego zaledwie 157 to odcinek specjalny. Na zmiany w klasyfikacji raczej nie będzie już miejsca. Pozostaje liczyć, że nie zdarzy się nic nieprzewidzianego i nasi reprezentanci w komplecie ukończą ten najlepszy Dakar w historii startów Polaków.
 

XII ETAP MOTOCYKLE:

 1. Cyril Despres(FRA) 3:58.18
 2. MarcComa (ESP) + 2.17
 3. Olivier Pain (FRA) + 5.53

...

 1. Jakub Przygoński(POL) + 10.45

 

KLASYFIKACJA GENERALNA MOTOCYKLE:

 1. MarcComa (ESP) 52:40.16
 2. JordiViladoms(ESP) + 1:59.49
 3. Olivier Pain(FRA) + 2:10.16

...

 1. Jakub Przygoński (POL) +2:37.23

 

XII ETAP QUADY:

 1. Ignacio Casale (CHL) 5:05.08
 2. Sebastian Husseini (NED) + 5.05
 3. Siergiej Kariakin (RUS) + 17.13
 4. Rafał Sonik (POL) + 19.10

 

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADY:

 1. Ignacio Casale (CHL) 66:16.27
 2. RafałSonik (POL) + 1:23.42
 3. Sebastian Husseini (NED) + 5:39.30
   

X ETAP SAMOCHODY:

 1. Stephane Peterhansel (FRA) 3:38.19
 2. Nasser Al-Attiyah (QAT) + 3.38
 3. Nani Roma (ESP) + 5.58

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 18.06

...

 1. Marek Dąbrowski (POL) + 40.07

...

 1. Martin Kaczmarski (POL) + 43.19

 2. Adam Małysz (POL) + 47.46

 

KLASYFIKACJA GENERALNA SAMOCHODY:

 

 1. Stephane Peterhansel (FRA) 48:45.45
 2. Nani Roma (ESP) + 0.26
 3. Nasser Al-Attiyah (QAT) + 54.07

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 3:57.25
 2. Marek Dąbrowski (POL) + 5:26.09

...

 1. Martin Kaczmarski  (POL) + 6:55.33

...

 1. Adam Małysz (POL) + 9:52.58

 

 

fot. PNT

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności