09.01.2014

POŁOWA POLAKÓW POZA RAJDEM

09.01.2014
 

Przeklęta Fiambala, pojawiająca się w nocnych koszmarach zawodników, startujących co roku w Rajdzie Dakar ponownie dała o sobie znać. Czwartek dla Biało-Czerwonych był słodko-gorzki. Fantastycznie pojechali Adam Małysz, Marek Dąbrowski i Jakub Przygoński. Z drugiej jednak strony z rajdu wycofał się Piotr Beaupre, a Rafał Sonik i Krzysztof Hołowczyc ponieśli kolejne, znaczące straty.
 

- Podjąłem decyzję o wycofaniu się z Dakaru. Po wczorajszym wypadku auto miało sporo uszkodzeń. Mechanicy pracowali do 7:00 rano i z braku czasu podjęli tylko najważniejsze naprawy. Niestety na pierwszych, piaszczystych 30 km, sprzęgło odmówiło posłuszeństwa i auto stanęło. Był to efekt wczorajszej walki, przy próbach wyjazdu ze skalnej rozpadliny, do której wpadliśmy – poinformował Piotr Beaupre.
 

Kierowca, którego pilotem jest Jacek Lisicki, już na biwaku chciał się wycofać, ale do kontynuowania jazdy namówił go zespół.  - Straciliśmy wiele godzin, a w tym roku chciałem nie tylko dojechać do mety, ale powalczyć o wyższą lokatę niż w 2013. Niestety straciliśmy szanse na wynik – tłumaczył.
 

Na trasie pozostało dziewięciu Polaków, którzy nie mieli łatwego życia. O pechu może mówić Rafał Sonik, który najpierw pomylił drogę, a następnie z niewiadomych, jak na razie przyczyn zaczął coraz bardziej odstawać od swoich konkurentów. Po pierwszej części odcinka specjalnego miał 42 minuty straty do prowadzącego Sergio Lafuente i minutę mniej do Ignacio Casale. Kapitan Poland National Team nie dostał szansy rzucenia się w pogoń za rywalami, ponieważ ze względów bezpieczeństwa odwołano drugą część odcinka dla quadów i motocykli.
 

Krakowianin spadł na trzecie miejsce w „generalce”, ale na pocieszenie organizatorzy zdecydowali się rozpatrzeć pozytywnie protest, który wraz z grupą motocyklistów złożył dzień wcześniej w związku z błędami w roadbooku. Z ich powodu Sonik oraz Lafuente roztrwonili ponad 20-minutową przewagę nad Casale, gubiąc się na źle opisanej trasie. Kiedy organizatorzy zdecydowali o postawieniu na odcinku, wskazującego kierunek funkcyjnego, pojawił się jadący z tyłu Chilijczyk, obejmując prowadzenie. W czwartek zapadła decyzja o oddaniu zagubionym zawodnikom cennych minut, dzięki czemu strata Sonika do liderującego obecnie Lafuente wynosi tylko 23 minuty.
 

Skrócenie odcinka na dobre wyszło Jakubowi Przygońskiemu. Nasz jedyny motocyklista w stawce pędził po trasie piątego odcinka niczym pustynny wiatr i zapewnił sobie dzięki temu 3. miejsce. Wyprzedzili go jedynie MarcComa i Jordi Villadoms. Polak awansował na 6. Miejsce w klasyfikacji generalnej. Do lidera traci aktualnie godzinę i 14 minut.
 

Wiele działo się na trasie w rywalizacji samochodów. Z bloków dynamicznie wystartował Krzysztof Hołowczyc, który chciał jak najszybciej zapomnieć o pechowej środzie. Na 147 km Mini Polaka zatrzymało się i olsztynianin ponownie stracił sporo czasu na naprawy pozwalające mu kontynuować ściganie. Na odrobienie strat nie było już jednak szans. „Hołek” przyjechał godzinę i 18 minut za Nanim Romą, który wygrał etap i w klasyfikacji generalnej spadł na 11. pozycję. Jego miejsce w pierwszej dziesiątce zajęli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, którzy wpadli na metę z 9. czasem. Minimalnie szybszy był Adam Małysz, który po pełnych problemów i nieco słabszych wyników pierwszych dniach, teraz wyraźnie dobrze poczuł się za kierownicą. Ósmy rezultat i awans na 12. lokatę w zestawieniu po pięciu odcinkach. „Oczko” niżej w „generalce” zajmuje Martin Kaczmarski. Młody kierowca nie obniża lotów i prezentuje wyjątkową jak na debiutanta dojrzałość jazdy. Dziś spokój i opanowanie Kaczmarskiego zostały nagrodzone na mecie, którą minął jako 16. samochód.

 

V ETAP MOTOCYKLE:

 1. MarcComa (ESP) 3:02.08
 2. JordiViladoms (ESP) + 12.54
 3. Jakub Przygoński (POL) + 22.45

 

KLASYFIKACJA GENERALNA MOTOCYKLE:

 

 1. MarcComa (ESP) 18:45.11
 2. Joan BarredaBort (ESP) + 41.10
 3. Francisco Lopez Contrad (CHL) + 53.41

...

 1. Jakub Przygoński (POL) + 1:14.27

 

V ETAP QUADY:

 1. Sergio Lafuente (URU) 3:53.48
 2. Ignacio Casale(CHL) + 1.21
 3. Pablo Copetti (ARG) + 11.00

...

 1. Rafał Sonik (POL) + 42.14

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADY:

 1. Sergio Lafuente (URU) + 23:23.43
 2. Ignacio Casale (CHL) + 16.52
 3. Rafał Sonik (POL) + 23.12
   

V ETAP SAMOCHODY:

 1. Nani Roma (ESP)  4:27.01
 2. Giniel de Villiers (RPA)  + 4.20
 3. Robby Gordon (USA) + 20.12

...

 1. Adam Małysz (POL) + 27.18
 2. Marek Dąbrowski (POL) + 29.20

...

 1. Martin Kaczmarski (POL) + 53.32

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) 1:18.05

   

KLASYFIKACJA GENERALNA SAMOCHODY:

 1. Nani Roma (ESP)  19:21.54
 2. Nasser Al-Attiyah (QAT)  + 26.28
 3. Orlando Terranova (ARG) + 31.46

...

 1. Marek Dąbrowski (POL) + 1:45.58

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 2:22.59
 2. Adam Małysz (POL) + 2:31.56
 3. Martin Kaczmarski (POL) + 2:40.04

   

Fot. OrlenTeam; Jacek Bonecki

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności