22.11.2013

RAFAŁ SONIK PODJĄŁ TRUDNĄ DECYZJĘ

22.11.2013
 

Najlepszy sezon w karierze, ukoronowany drugim Pucharem Świata FIM, Rafał Sonik zamknął z radością, ale i z dużym dylematem. Przed swoim szóstym Dakarem kapitan Poland National Team musiał wybrać pomiędzy świetnie spisującą się w tym roku Hondą, a sprawdzoną i dobrze znaną Yamahą. W czwartek z francuskiego Le Havre do Argentyny wypłynęła… Yamaha Raptor 700.
 

"Jeszcze jest za wcześnie, żebyśmy mogli zdecydować się na start Hondą, która nie była przetestowana na tak długim dystansie. Wybraliśmy quad, który doskonale znamy, wiemy jakie są jego słabe i mocne strony, a mechanicy są świetnie przygotowani do serwisowania go w trakcie rajdu. Podczas ostatniego Rajdu Maroka, Jarek Zając perfekcyjnie zestawił mi zawieszenie Yamahy i czułem się jak surfer płynący po grzbietach wydm" – mówił Sonik, argumentując swoją decyzję.
 

Wybór pomiędzy dwoma quadami nie był łatwy. Honda ze względu na niezależne, tylne zawieszenie lepiej radzi sobie w pokonywaniu wydm, a większy prześwit pozwala pewniej czuć się w wyschniętych korytach rzek. Z kolei Yamaha bardzo dobrze spisuje się na twardszym podłożu i lepiej radzi sobie na krętych, górskich drogach. Po przetestowaniu obu możliwości na trasach sześciu rund Pucharu Świata trzeba było jednak wybrać jedno z dwóch, wydawało się równorzędnych rozwiązań.
 

Zadecydowało doświadczenie i znajomość Yamahy, którą Rafał Sonik startował we wszystkich dotychczasowych Dakarach. Honda najdłuższy dystans przebyła podczas 10-dniowego rajdu Brazylii, gdzie nie obyło się bez poważnych awarii. Dlatego po konsultacjach z mechanikami, krakowianin na krótko przed ostatecznym terminem postawił na rozwiązanie znane i sprawdzone.
 

W czwartek Yamaha Raptor 700, serwisowa ciężarówka MAN oraz camper Rafała Sonika zostały oddane organizatorom we francuskim porcie Le Havre. Stamtąd wszystkie pojazdy startujące w Dakarze wypłyną w najbliższych dniach do Argentyny, gdzie dotrą po ponad miesięcznej podróży przez Atlantyk.
 

Odbiory techniczne zaplanowano w Rosario pomiędzy 2 i 4 stycznia 2014. W niedzielę 5 stycznia rozpocznie się kolejna edycja Rajdu Dakar.
 

fot. Grzegorz Jerzykowski

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności