02.10.2015

RAFAŁ SONIK PRZED RAJDEM MAROKA: JADĘ ŻEBY WYGRAĆ

02.10 2015
 

Rafał Sonik już podczas Atacama Rally zapewnił sobie trzeci z rzędu Puchar Świata. W ostatniej, marokańskiej rundzie zmagań Polak może więc skoncentrować się na rzetelnym przygotowaniu do styczniowej walki o kolejną statuetkę Beduina. Mimo to zapowiada walkę… ze swoimi błędami i niedoskonałościami.
 

- Bardzo lubię Rajd Maroka, ponieważ jeśli zawodnik dobrze przygotuje się tu do etapu, to są duże szanse, że nie popełni żadnego błędu kosztującego więcej niż jedną minutę. Motocyklista wygrywający Dakar cechuje się tym, że potrafi bardzo szybko zweryfikować pomyłkę nawigacyjną i dzięki temu traci co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Ja dążę do tego ideału, więc solidnie przejechany OiLibya Rally daje mi spokój i pewność, że mogę w Dakarze powalczyć o dobry wynik. Tak było przed rokiem, mam nadzieję, że tak będzie i tym razem – mówił „SuperSonik” tuż przed wylotem do Afryki.
 

Nawigacja w rajdach cross-country to kluczowy element, a jak zaznaczył krakowianin w styczniu 2016 może mieć jeszcze większe znaczenie. –Zmiana trasy i brak etapów pustynnych oznaczają, że jedną z najważniejszych rzeczy będzie bezbłędna nawigacja. To ona zadecydowała o moim zwycięstwie w ostatniej edycji super maratonu i uważam ją za swój atut. Jest wielu fantastycznych zawodników, którzy szykują się na Dakar, więc żeby móc podjąć rękawicę, muszę popełniać jak najmniej błędów. Dlatego w Mroku planujemy przetestować różne warianty przygotowywania roadbooka.
 

Testowanie to jedno, a ambicja drzemiąca chyba w każdym sportowcu to drugie. Dlatego choć Sonik zapewnił już sobie czwarty Puchar Świata, zapowiada walkę o zwycięstwo w ostatniej rundzie. – Oczywiście, jak zawsze będę chciał wygrać, ale nie za wszelką cenę. Będę obserwować rywali pod kątem przygotowania sprzętu, tak samo jak oni podpatrują nas, ale w kategoriach sportowych, nie będę się na nich oglądał. Ja nie walczę z przeciwnikami, tylko ze swoimi błędami – zakończył zawodnik Orlen Team.
 

Rajd OiLibya Rally w Maroku rozpocznie się w poniedziałek 5 października w miejscowości Zagora, a zakończy w piątek 10 października w Agadirze.
 

Starty Rafała Sonika wspiera PKN ORLEN. 

fot. Mateusz Szelc

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności