24.04.2015

RAJD KATARU: TRZECI SKALP, SONIK WSPÓŁLIDEREM PUCHARU ŚWIATA

24.04.2015

Na ostatnim etapie Sealine Cross-Country Rally, Rafał Sonik dopełnił formalności i wygrał całą rywalizację, zrównując się punktami w klasyfikacji Pucharu Świata z Mohamedem Abu-Issą. Zawodnik ORLEN Team po raz trzeci w swojej karierze wygrał Rajd Kataru, pokazując nawigacyjną klasę i doświadczenie. 
 

Na ostatnim odcinku specjalnym Mohamed Abu-Issa był szybszy od Rafała Sonika, ale ze względu na karę, którą Katarczyk otrzymał dzień wcześniej, nie miało to już znaczenia. Polak zgodnie z założeniem jechał spokojnie i uważnie nawigował, pewnie zmierzając po swoje trzecie zwycięstwo w Sealine Cross Country Rally.
 

- Wygrałem pierwsze dwie edycje tego rajdu w 2012 i 2013 roku. W poprzednim sezonie, na pierwszym etapie wiatr porwał moją kartę drogową, za co dostałem 5 minut kary. Mimo, że ścigamy się na dystansie ponad tysiąca kilometrów i spędzamy na quadach kilkadziesiąt godzin, ta strata okazała się decydująca. Nie można zwycięstwa, czy porażki w sporcie uzasadniać tylko szczęściem, ale jak widać ma ono duże znaczenie. Taką lekcję wywożę w tym roku z Kataru – podsumował swój występ obrońca Pucharu Świata.
 

Zwycięstwo w Rajdzie Kataru oznacza, że Polak zrównuje się liczbą punktów w klasyfikacji generalnej z drugim na mecie Mohamedem Abu-Issą, który wygrał pierwszą rundę w Emiratach Arabskich. – Walczymy na wszystkich płaszczyznach, bo liczy się wytrzymałość, umiejętności jazdy, nawigacja, technika i sprzęt. Ta sytuacja bardzo mi odpowiada, bo jest mobilizująca. Zmusza mnie do maksymalnego wysiłku i maksymalnej koncentracji. Bez chwili przerwy, czy wytchnienia. Jest to oczywiście wyczerpujące, ale daje niezwykłą satysfakcję! – podkreślił.
 

Rafał Sonik pozwolił sobie również na szczególną dedykację. – Tę wygraną dedykuję szczypiornistom oraz kibicom piłki ręcznej, którzy nie tak dawno walczyli tu o mistrzostwo świata i wszyscy widzieliśmy jak było… Tym razem Biało-Czerwona flaga zostanie wciągnięta na najwyższy maszt. Niech to będzie po części zwycięstwo nas wszystkich – zakończył.
 

Starty Rafała Sonika wspiera PKN ORLEN.
 

Wyniki IV etap:

1. Mohamed Abu-Issa (QAT)5:42.51
2. Rafał Sonik (POL) + 19.17
3. Kamil Wiśniewski (POL)+ 1:06.32
 

Klasyfikacja rajdu:
1. Rafał Sonik (POL) 24:40.40
2. Mohamed Abu-Issa (QAT) + 8:06.06
3. Kamil Wiśniewski (POL) + 9:33.16
 

Klasyfikacja Pucharu Świata:
1. Rafał Sonik (POL) 51 pkt
- . Mohamed Abu Issa (QAT) 51 pkt
3. Kamil Wiśniewski (POL) 35 pkt
-. Nelson Sanabria (PRY) 35 pkt

fot. MCH Photo, Mateusz Szelc

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności