22.09.2014

SLĄSKIE HARD ENDURO CZYLI SILESIA RALLY MARATHON

22.09.2014
 

W minioną sobotę byliśmy świadkami prawdziwego śląskiego Hard Enduro, czyli Silesia Rally Marathon! Zawody odbyły się na hałdzie w Świętochłowicach, w miejscu byłego toru motocrossowego Ajska. Organizatorem zawodów był Tadek Ostański we współpracy z Ajska Enduro Team i Enduro Hołdziorzami.
 

Chłopcy nie lada się napracowali aby przygotować tor hard enduro z trudnymi przeszkodami na miarę Red Bull 111 Megawatt! Pionowo ustawione  ogromne opon, bale drewna, stare auta, palety, głęboka woda, a do tego strome i śliskie podjazdy, ostre zjazdy, trawersy czyli wszystko to, co tylko można sobie wymarzyć!  No i jeszcze pogoda dodała coś od siebie… ulewne deszcze w przeddzień zawodów nadały przeprawowego charakteru.  

Na starcie stanęło ponad czterdziestu zawodników, którzy chyba tak do końca nie wiedzieli na co właściwie się porywają… Jak na przykład piętnastoletni Andrzej Murek, startujący po raz pierwszy w zawodach na quadzie Polaris Sportsman, któremu dzięki swojemu uporowi i lekkiej pomocy kolegów udało się ukończyć zawody!
 

Tadek "Ostek" Ostański:  Uczestnicy jechali w dwóch klasach: motocyklowej i quad. Prolog rozegrał się na specjalnie przygotowanym przez nas torze, natomiast wyścig główny na trasie, która biegła po starym torze motocrossowym Ajska, po hałdzie pocynkowej i częściowo po terenie bagnistym, leśnym. Były trzy pętle i generalnie było… bardzo przeprawowo. Ale o to nam chodziło, żeby to było prawdziwe hard enduro!
 

Posłuchajcie wrażeń niektórych zawodników:

Rak Marcin: - Trasa bardzo ciężka zwłaszcza, że deszcz jeszcze popadał… gdyby nie ta woda to może byłoby troszeczkę lżej ale,  jak dolało do tych strumyków, to było bardzo ciężko. Wielu zawodników nie ukończyło w ogóle . Na początku było ciężko ale później jakoś ręce się rozruszały i dałem radę... Ukończyłem zawody na czwartym miejscu. Sprzęt na szczęście nie ucierpiał, zagotował mi się raz podczas przejazdów z błotem ale nie ucierpiał i wszystko Ok.
 

Tomasz Murgała: - Ukończyłem dwa okrążenia, na trzecie już sił nie starczyło… Ciężko było… bardzo ciężko!
 

Głowacz Mariusz, Olchowicz Andrzej, Ochowicz Piotr – czyli czołówka Enduro z Chrzanowa: - Trasa bardzo ciężka, dużo błota, zresztą widać po nas, jak wyglądamy…,  a tak podjazdy spoko, zjazdy spoko.. a jak nam poszło? Bardzo dobrze!
 

Oskar Pieprzak: - Teren świetny, trasa świetna, zabawa super, troszkę organizacyjnie kulawa sprawa, chłopaki muszą nad tym popracować… bo za długa była przerwa między prologiem, a wyścigiem. Poza tym przyjechałem tu 220 km z Zakopanego i pojeździć sobie dziesięć minut i potem czterdzieści minut to trochę za mało… Chciałbym jeździć cały dzień! Jeszcze bym rajdował… dopiero co się rozkręciłem!
 

Paweł Deżakowski: - Trasa bardzo fajna, to co chłopaki zrobili, to coś nowego… bardzo fajnie, podoba mi się! Na Prologu musiałem wyczuć opony więc najeżdżałem kilka razy ale potem spoko. Szkoda, że aut nie było jeszcze ale to chyba byłoby zbyt niebezpieczne… Trudności żadnych… drugi raz przejechałem to błoto bokiem,  ale raz ściągnęło mnie i musiałem użyć wyciągarki… na szczęście miałem całą wyciągarkę rozwiniętą więc tylko podbiegłem zarzuciłem i już!
 

Rafał Rodak: - Pierwszy raz startuję jeśli chodzi o przeprawowego quada, głównie jeżdżę na ośkach ale to jest całkiem inna sprawa. Nastawienie moje pozytywne, przygotowanie toru bardzo fajnie… najgorsze były jednak opony… bardzo ciężki element jeśli chodzi o podjazd.., bo ciężko z podjazdem i potrzebna była pomoc sędziów ale później już z górki!
 

Gratulujemy organizatorom i czekamy na kolejne edycje śląskiego Hard Enuro!
 

WYNIKI SILESIA RALLY MARATHON:

KLASA QUAD:

 1. Paweł Deżakowski 0:56:40
 2. Oskar Pieprzak 1:47:22
 3. Mikołaj Różycki 1:49:20
 4. Adam Majowski (?)
 5. Robert Dziób
 6. Grzegorz Rajski
 7. Szymik Daniel
 8. Krzysztof Garbaty
 9. Paweł Bubalik
 10. Maciej Różycki
 11. Marcin Bizoń
 12. Andrzej Murek
 13. Rafał Rodak
 14. Jarosław Janiszewski
   

KLASA MOTOCYKL:

 1. Przemysław Walewander 0:48:07
 2. Tomasz Król 1:02:30
 3. Wojciech Zambrzycki 1:24:25
 4. Wojciech Wolny
 5. Marcin Rak
 6. Andrzej Ochowicz
 7. Marcin Król
 8. Mariusz Głowacz
 9. Piotr Ochowicz
 10. Paweł Dulowski
 11. Tomasz Jezierski
 12. Dawid Guzikowski
 13. Damian Perchon
 14. Artur Dziech
 15. Paweł Wierzbicki
 16. Tomasz Murgała
 17. Rafał Boś
 18. Łukasz Franus

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności