26.07.2017

SUPERENDURO W BYTOMIU

W miniony weekend w Bytomiu rozegrane zostały VI i VII runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski SuperEnduro. Organizatorem zawodów był Auto Moto Klub Gliwice we współpracy z Ajska Enduro Team. Zawody odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli.

Zawody, jak zwykle rozpoczęły się od treningów i kwalifikacji, a około godz. 13.00 rozpoczęły się wyścigi finałowe! Najliczniejsze klasy mogliśmy obserwować w Pucharze Polski w przeciwieństwie do Mistrzostw Polski, gdzie łącznie wystartowało niestety tylko siedmiu zawodników ale przynajmniej byliśmy świadkami wspaniałego widowiska!  

 

 

Mogliśmy podziwiać m.in. Oskara Kaczmarczyka, który nie zadowolił się tylko rywalizacją w swojej klasie  ale konkurował także z klasą Open, co dostarczyło nam sporej dawki emocji! Z zapartym tchem podziwialiśmy walkę, która rozegrała się pomiędzy Grzegorzem Kargulem, a Emilem Juszczakiem. Zawodnicy szli dosłownie łeb w łeb, a raczej koło w koło, a walka na sekundy trwała do ostatniego metra!  Pierwszy dzień zawodów czyli runda VI okazała się szczęśliwa dla Grzegorza Kargula, który nie miał sobie równych i wygrał wszystkie trzy biegi zgarniając komplet punktów!

 

Natomiast w drugi dzień zawodów triumfował Emil Juszczak, który wygrał dwa biegi i trzema punktami zapewnił sobie pierwsze miejsce, zostawiając rywala na 2. pozycji. 

 

Wyjątkowo liczną grupą w Pucharze Polski  podczas bytomskich rund była klasa Kobiet, w której wystartowało aż siedem zawodniczek, a emocjonująca walka rozegrała się pomiędzy Dorotą Dudzik i Ewą Pikosz. Jednak Dudzik nie dała się pokonać i w obydwu rundach uplasowała się na podium na najwyższym stopniu!  Sporym zaskoczeniem był start nowej w Superenduro zawodniczki trialowej Julii Boronowskiej, ubiegłorocznej zdobywczyni Pucharu Polski Trial, która debiutując podczas tych zawodów dwa razy zdobyła 3. miejsce!

 

Zawody przebiegły spokojnie może poza małym wyjątkiem, kiedy to po upadku Denis Pawliczek startujący w klasie Młodzik został odwieziony do szpitala ale na szczęście po przebytych badaniach został wypisany i na drugi dzień wystartował ponownie w zawodach. A w klasie Młodzik, również zresztą licznej, pierwsze skrzypce grał Artur Pietrzak zostawiając w tyle Beczkowskiego i Kusia. Reprezentant gospodarzy Seweryn Gazda tym razem uplasował się na 4. pozycji.

 

W Bytomiu, jak zwykle panowała przyjazna atmosfera, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania! Szkoda tylko, że frekwencja na zawodach nie była taka, jak w poprzednich latach ale mamy nadzieję, że są to tylko chwilowe zawirowania i zawodnicy oraz  kibice powrócą do tej dyscypliny motosportu!

 

Cały cykl zawodów sponsoruje firma Penrite, która zadbała o zawodników i ufundowała nagrody rzeczowe!

 

Wypowiedzi zawodników:

 

Grzegorz Kargul:  „Pierwszy dzień był wyjątkowo dla mnie szczęśliwy i miałem dobrą formę... jechałem pewniej, myślę, że jechało mi się dużo lepiej w drugą stronę i  dlatego wygrałem wszystkie trzy biegi z Emilem, niestety Emil  w ostatni biegu miał problemy techniczne. A dzisiaj rzeczywiście runda była urozmaicona ponieważ spadł deszcz i zmieniły się warunki praktycznie o 100 procent. Przegrałem dwa biegi chociaż muszę powiedzieć, że walka była naprawdę zacięta i wyrównana! I szkoda, że nie ma nas tu więcej tak, jak to było w poprzednich latach… nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, czemu nie jeżdżą na SuperEnduro, a pchają się na hard enduro czy chodzi o jakiś prestiż, czy też za małe jest zaplecze szkoleniowe żeby ludzie się przełamali do belek, kamieni..... Moim zdaniem pierwsze rundy w poprzednich latach zraziły chyba niektórych zawodników, kiedyś było nas naprawdę sporo, no i  kibiców też było więcej….”

 

Oskar Kaczmarczyk: „Było ciekawie! Powiem, że ostatni bieg finałowy w deszczu podczas burzy był dla mnie najlepszy i najciekawszy! A rywalizacja była od samego początku do samego końca. Wygrałem dwa biegi finałowe, w trzecim biegu byłem drugi... niewiele mi brakło ale niestety wywróciłem się w połowie rajdu  i zakleszczyłem z Emilem, wszyscy nas wyprzedzili i wówczas miałem parcie żeby wyprzedzić... chociaż jednego zawodnika, bo gdybym był trzeci w tym biegu, to już byłoby ciężej utrzymać pierwszą pozycję ale udało się objechać.... choć brakło dosłownie kilku sekund, żeby wyprzedzić jeszcze Kacpra Baklarza, no ale jestem bardzo zadowolony … kolejne zwycięstwo! Czyli jest tak, jak ma być!”

 

Kasia Bąk: „Jak walka z motocyklem czy z torem? No coż,  teraz było ciekawie, bo spadł deszcz, co prawda pewne elementy nagle okazały się jakieś trudniejsze ale i tak zabawa była przednia! Fajnie, że przede wszystkim temperatura spadła i można było coś z tej jazdy wycisnąć, a nie tylko walczyć tylko żeby nie zemdleć z gorąca! A wczoraj było źle...bo rozwaliłam motocykl… dziura w silniku, sklepany dyfuzor…..”

 

Julia Boronowska: „Myślę, że nie było tak źle, bo ukończyłam obydwie rundy na trzeciej pozycji! Goniłam dwie pierwsze zawodniczki ale niestety z trialu prędkość nie przychodzi ale za to jest technika więc przeszkody nie sprawiały mi raczej trudności! Ogólnie jestem zadowolona ze swojego debiutu w Superenduro!”

 

Prezes AMK Gliwice Jarosław Gieras: "Jestem bardzo zadowolony, zawody przebiegły szczęśliwie tak, jak to zaplanowaliśmy. Pogoda dopisała, trochę nam zmoczyło tor na koniec ale dzięki temu nie kurzyło się, a zawodnicy mogli też potrenować w innych warunkach! Ubolewamy, że w Mistrzostwach Polski jest taka mała frekwencja, aczkolwiek my jako organizatorzy i PZM intensywnie myślimy i mamy rozmaite pomysły aby ściągnąć zawodników i uatrakcyjnić zawody".

 

Kolejne rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski SuperEnduro rozegrane zostaną w Lublinku w dniach 26-27 sierpnia br. na które gorąco zapraszamy zawodników oraz kibiców!

 

Wyniki MP SuperEnduro VI runda:

Klasa Junior:

 1. Oskar Kaczmarczyk
 2. Aleksander Gotkowski
 3. Kacper Baklarz

Klasa Open:

 1. Grzegorz Kargul
 2. Emil Juszczak
 3. Damian Strzelczyk

Puchar Polski VI runda:

Klasa Amator:

 1. Konrad Jamroz
 2. Franciszek Dubaniowski
 3. Albert Sudoł

Klasa Kobiet:                                                 

 1. Dorota Dudzik
 2. Ewa Pikosz
 3. Julia Boronowska

Klasa Master:

 1. Arkadiusz Fabis
 2. Sebastian Baklarz
 3. Mieszko Gotkowski

Klasa Młodzik:

 1. Artur Pietrzak
 2. Adrian Beczkowski
 3. Szymon Kuś

Klasa Licencja B:

 1. Bartłomiej Baziak
 2. Dariusz Sowiński
 3. Sylwester Błaszczyk

Klasa Licencja C:

 1. Szymon Futro
 2. Alan Drożdżowski
 3. Piotr Hodak

 

Wyniki MP SuperEnduro VII runda:

Klasa Junior:

 1. Oskar Kaczmarczyk
 2. Kacper Baklarz
 3. Aleksander Gotkowski

Klasa Open:

 1. Emil Juszczak
 2. Grzegorz Kargul
 3. Adrian Andrzejak

Puchar Polski VII runda:

Klasa Amator:

 1. Franciszek Dubaniowski
 2. Paweł Pułtorat
 3. Albert Sudoł

Klasa Kobiet:                                                 

 1. Dorota Dudzik
 2. Ewa Pikosz
 3. Julia Boronowska

Klasa Młodzik:

 1. Artur Pietrzak
 2. Szymon Kuś
 3. Adrian Beczkowski

Klasa Licencja C:

 1. Alan Drożdżowski
 2.  Łukasz Pląsek
 3.  Szymon Futro

Klasa Licencja B:

 1. Robert Galas
 2. Dariusz Sowiński
 3. Bartłomiej Baziak

Klasa Masters:

 1. Mieszko Gotkowski
 2. Sebastian Baklarz
 3. Arkadiusz Fabis

 

Szczegółowe wyniki na: http://wyniki.motoresults.pl/?lang=pl&r=2017&t=Superenduro

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności