09.02.2015

XI OPOLSKA GALA ŻUŻLA NA LODZIE ZAKOŃCZONA SUKCESEM

09.02.2015
 

W miniony weekend w Opolu odbyła się XI już Gala Żużla na Lodzie. Wydarzeniu przyświecał szczytny cel, a mianowicie cały dochód z imprezy przeznaczony został na leczenie niespełna dwuletniej Emilki z Opola, która wymaga kosztownej terapii komórkami macierzystymi. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie HAWI Racing Team, a swoją obecnością uświetnił ją Zwycięzca Rajdu 2015 Dakar Rafał Sonik.
 

Przed Galą w opolskim ratuszu, goszcząc u prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, odbyła się konferencja prasowa na której Rafał Sonik odpowiadał na pytania dziennikarzy i opowiadał oczywiście o Dakarze. Podkreślił, iż pomimo wygranej w Rajdzie Dakar nie czuje się jeszcze sportowcem spełnionym - Zamierzam ścigać się jeszcze przez 10 lat.
 

Rafał Sonik podkreślał, iż włącza się istotnie w programy bezpieczeństwa i to nie tylko z hasłem: „Daj przyquad nie niszcz lasu”. Przesłanie Sonika dotyczące bezpieczeństwa zawiera się w dwóch prostych zadaniach: - Ludzie, którzy się wyszaleją na torze, na hali, w terenie są dużo bezpieczniejszymi kierowcami, po drugie jestem absolutnie przekonany, że hasło: „Dzieci na quady” prędzej czy później się przyjmie.
 

- Jestem entuzjastom zastosowania quada, jako urządzenia edukacyjnego dla dzieci. Im wcześniej posadzi się dziecko na quadzie, motocyklu, tym to dziecko będzie później bezpieczniejszym kierowcom, gdy dostanie swoje pierwsze prawo jazdy. I to nie tyko dlatego,  że zdąży się wyszumieć w bezpiecznych warunkach ale przede wszystkim dlatego, że ta noga z gazu będzie sama schodziła, kiedy deszcz zaczyna padać czy śnieg, gdy wjeżdżał w ten sam zakręt, kiedy zawsze było sucho, a teraz, gdy po raz pierwszy jest mokro. Ponad 80% wypadków śmiertelnych lub z uszkodzeniem ciała powodują kierowcy w pierwszych kilku latach posiadania prawa jazdy. Ta liczba może spaść drastycznie, jeśli dzieci będą szkolone wcześniej w sposób odpowiedzialny, łącząc przyjemne z pożytecznym - powiedział Rafał Sonik.  
 

Niestety na Gali Rafała Sonik nie ścigał się razem z zawodnikami, ponieważ jak powiedział - Nie chciałby przytłumiać swoją osobą znakomitych zawodników, którzy wystąpili na Gali, a drugim powodem była kolejna imprezę charytatywną, na którą Rafał Sonik wybierał się prosto z Opola do Warszawy. Ponieważ oprócz ścigania, to właśnie działalność charytatywna jest dla Rafała Sonika najważniejsza.
 

Po konferencji na Rafała Sonika w opolskim Toropolu czekały już tłumy kibiców aby otrzymać  autograf oraz zrobić sobie zdjęcia z naszym Mistrzem.
 

XI Gala Żużla Na Lodzie rozpoczęła się od części oficjalnej podczas której nasz dakarowiec i filantrop został uhonorowany przez organizatorów Gali oraz spotkał się z Rodzicami Emilki, której poświęcona była cała uroczystość.
 

Później nastąpiła oficjalna prezentacja zawodników quad speedwaya oraz żużlowców.  
 

Po części oficjalnej zawodnicy, w końcu odpalili swoje maszyny i rozpoczęło się prawdziwe ściganie. Pomimo celu jaki przyświecał imprezie zawodnicy podeszli bardzo profesjonalnie do tematu i rozegrali mecz po meczu na wysokim poziomie. Opolska publiczność doczekała się widowiska, jakiego się spodziewała. Tu nie było tu miękkiej gry.
 

W quad Speedwayu ku uciesze opolskiej publiczności zwyciężył Denis Jasiński. Faworyt zawodów – Łukasz Eliasz na skutek problemów technicznych nie dostał się niestety do finału. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Boronowski, a trzecie wywalczył Marek Kreja.
 

Arkadiusz „Hanys” Boronowski ( I Vice Mistrz Pucharu Polski  Cross Country w sezonie 2014):

- Gratulujemy zajęcia dzisiaj drugiego miejsca.  Jak oceniasz zawody i ściganie na lodzie? Czy było łatwo?  

- W związku z tym , że jest to jedyna taka impreza w roku, gdzie można zmierzyć się na lodzie, wszyscy bardzo profesjonalnie podeszliśmy do ścigania. Mimo przyjaźni i antypatii w padoku na lodzie mieliśmy do czynienia z prawdziwą walką. Natomiast jeżeli chodzi o organizację, to z wieloletniego doświadczenia, jakie mam w sporcie kwalifikowanych mogę powiedzieć, iż jestem pod ogromnym wrażeniem, w jaki sposób organizator zadbał i uhonorował zawodników. A mianowicie, każdy z zawodników przed wejściem na prezentację otrzymał tzw. pakiet startowy w którym m.in. były markowe rękawice i gogle natomiast na zakończenie turnieju, dla najlepszych zawodników ufundowano piękne puchary i cenne nagrody - powiedzał Arkadiusz Boronowski.
 

WYNIKI QUAD SPEEDWAY:
 

I półfinał:
1. W. Lisiecki, Ł. Eliasz, M. Kreja, G. Kliczykowski
 

II półfinał:
2. D. Jasiński, A. Boronowski, J. Kasiński, M. Czechowski
 

Bieg ostatniej szansy "A":
3. M. Kreja, Ł. Eliasz, M. Czechowski
 

Bieg ostatniej szansy "B":
4. A. Boronowski, J. Miłkowski, G. Kliczykowski
 

Mały finał:
5. J. Miłkowski, M. Czechowski, Ł. Eliasz, G. Kliczykowski
 

Wielki finał:
6. D. Jasiński, A. Boronowski, M. Kreja, W. Lisiecki
 

WYNIKI QUAD SPEEDWAY - KOŃCOWA KLASYFIKACJA:

 1. Denis Jasiński (Opole)
 2. Arkadiusz Boronowski (Ruda Śląska)
 3. Marek Kreja (Wrocław)
 4. Włodzimierz Lisiecki (Leszno)
 5. Jakub Miłkowski (Częstochowa)
 6. Mikołaj Czechowski (Częstochowa)
 7. Łukasz Eliasz (Częstochowa)
 8. Grzegorz Kliczykowski (Bydgoszcz)
   

W turnieju Par o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego  zwycięstwo  odniósł niemiecki duet Kociok-  Ronny Weis i Richard Geyer. Drugie miejsce przypadło dla Itaki – czyli Piotra Świderskiego i Wojciecha Lisieckiego. Na trzecim miejscu na podium stanął  duet mBanku – Mateusz Kowalczyk i Hubert Łęgowik.
 

WYNIKI TURNIEJ PAR – KOŃCOWA KLASYFIKACJA:
 

I. KOCIOK: 29
11. Ronny Weis (2*,3,4,4,2*) 15+2
12. Richard Geyer (3,2*,3*,3*,3) 14+3
 

II. ITAKA: 28
1. Piotr Świderski (3,4,4,4,4) 19
2. Wojciech Lisiecki (2,2,3*,2,0) 9+1
 

III. mBANK: 26
9. Mateusz Kowalczyk (4,4,4,3,4) 19
10. Hubert Łęgowik (U,2,2,0,3*) 7+1
 

IV. HAWI: 25
3. Artur Czaja (4,4,3,4,4) 19
4. Adrian Bialk (W,0,0,3*,3*) 6+2
 

V. LATEX: 13
7. Michał Gruchalski (4,0,0,0,2) 6
8. Rafał Konopka (U,3,2,2,U) 7
 

VI. BISEK ASFALT: 12
5. Igor Kopeć Sobczyński (U,3,2,2,2) 9
6. Kamil Janura (3,D,0,0,0) 3
 

WYNIKI BIEG PO BIEGU:

 1. A. Czaja, P. Świderski, W. Lisiecki, A. Bialk (W) (4:5)
 2. M. Gruchalski, K. Janura, R. Konopka (U), I. Kopeć-Sobczyński (U) (4:3)
 3. M. Kowalczyk, R. Geyer, R. Weis, H. Łęgowik (U) (4:5)
 4. P. Świderski, R. Konopka, W. Lisiecki, M. Gruchalski (6:3)
 5. M. Kowalczyk, I. Kopeć-Sobczyński, H. Łęgowik, K. Janura (D) (6:3)
 6. A. Czaja, R. Weis, R. Geyer, A. Bialk (4:5)
 7. P. Świderski, W. Lisiecki, I. Kopeć Sobczyński, K. Janura (7:2)
 8. R. Weis, R. Geyer, R. Konopka, M. Gruchalski (7:2)
 9. M. Kowalczyk, A. Czaja, H. Łęgowik, A. Bialk (6:3)
 10. R. Weis, R. Geyer, I. Kopeć-Sobczyński, K. Janura (7:2)
 11. P. Świderski, M. Kowalczyk, W. Lisiecki, H. Łęgowik (6:3)
 12. A. Czaja, A. Bialk, R. Konopka, M. Gruchalski (7:2)
 13. P. Świderski, R. Geyer, R. Weis, W. Lisiecki (4:5)
 14. M. Kowalczyk, H. Łęgowik, M. Gruchalski, R. Konopka (U) (7:2)
 15. A. Czaja, A. Bialk, I. Kopeć-Sobczyński, K. Janura (7:2)
   

Atrakcją Gali był także występ samochodu Mitsubishi Lancer Evo Grupy Auto Master, który bawił opolską publiczność dając pokaz profesjonalnej jazdy na lodzie na kolcowanych oponach.  Wśród publiczności losowano także możliwość przejechania się na fotelu pasażera w rajdowym samochodzie.
 

Tegoroczna Gala zakończyła się sukcesem! Zawodnicy, organizatorzy i cała opolska publiczność stanęli na wysokości zadania! To było prawdziwe show i gratka dla fanów żużla! Teraz pozostaje nam już tylko czekać rok na kolejną Opolską Galę Żużla na Lodzie.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności